Oszustwo przy zakupie samochodu. Na czym polega i co za nie grozi?

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Zakup pojazdu to znaczny wydatek, który zwykle wiąże się z długimi poszukiwaniami i porównywaniem ofert. Mając w perspektywie wydanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, każdy chce kupić jak najlepszy samochód, który posłuży przynajmniej przez kilka lat.

Czym jest [b]przestępstwo oszustwa?

[/b]

Przestępstwo oszustwa, które zostało zdefiniowane w art.286 Kodeksu Karnego polega na wprowadzeniu w błąd lub wykorzystaniu błędnego przeświadczenia drugiej osoby celem doprowadzenia jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dla osiągnięcia korzyści majątkowej.

Aby zaistniało przestępstwo oszustwa konieczne jest:

  • wprowadzenie w błąd lub wykorzystanie błędnego przeświadczenia drugiej osoby, np. strony umowy
  • doprowadzenie osoby wprowadzonej w błąd do niekorzystnego rozporządzenia mieniem
  • działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

Zakup auta. Kiedy może dojść do przestępstwa oszustwa?

Do oszustwa przy zakupie samochodu dochodzi wówczas, gdy sprzedawca wprowadził w błąd kupującego co do istotnych cech – właściwości sprzedawanego samochodu. Zalicza się do nich np. stan prawny pojazdu, przebieg samochodu, ilość i zakres dotychczasowych szkód komunikacyjnych.

Przestępstwo zostaje zatem popełnione kiedy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyli uzyskania jaka najwyższej ceny sprzedaży, wprowadza się w błąd kupującego przekazując mu nieprawdziwe informacje.

UWAGA! Sprzedawca pojazdu popełnia oszustwo przy zakupie samochodu, tylko wówczas, gdy działa umyślnie, a więc w sposób świadomy i celowy. Tym samym [b]nie popełnia się przestępstwa oszustwa, jeśli przekazuje się kupującemu niezgodne z prawdą informacje dotyczące samochodu samemu będąc przekonanym, że są prawdziwe. [/b]

[b]Do oszustwa przy zakupie samochodu dochodzi wówczas, gdy błąd, w jaki został wprowadzony przez sprzedawcę kupujący był błędem istotnym. W praktyce oznacza to, że był ważnym czynnikiem przemawiającym za zakupem samochodu po uzgodnionej ze sprzedawcą cenie. [/b]

Przykładowe oszustwa przy zakupie auta:

  • cofanie licznika
  • sprzedaż kradzionego pojazdu
  • sfałszowane książki serwisowe
  • zatajenie istotnych szkód po wypadkowych

Co grozi za przestępstwo oszustwa?

Kupujący oprócz możliwości żądania zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny na drodze postępowania cywilnego może złożyć zawiadomienie o popełnieniu na jego szkodę przestępstwa oszustwa z art.286 par. 1 Kodeksu Karnego.

Przestępstwo oszustwa obejmuje 3 odmiany w zależności od wagi popełnionego przestępstwa:

  • zwykłe przestępstwo oszustwa – uregulowane w art.286 par. 1 Kodeksu Karnego zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat
  • przestępstwo oszustwa – wypadek mniejszej wagi – uregulowane w art.286 par. 3 Kodeksu Karnego – zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku

  • przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości – uregulowane w art.294 par. 1 Kodeksu Karnego – zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty