Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Paliwa. Cena oleju napędowego może zaskoczyć

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Karolina Misztal Utrzymujące się wysokie ceny paliw już teraz mogą irytować kierowców, ale najgorsze dopiero przed nami. Nadchodzące dni przyniosą podwyżki na stacjach.
Notowania ropy Brent w ostatnich dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Baryłka surowca pierwszy raz od 2014 r. kosztowała ponad 85 dolarów, a jej cena wyrażona w złotówkach przekroczyła już poziom 300 złotych. Co prawda do rekordowych poziomów z 2012 r., które wyniosły blisko 380 złotych za baryłkę ropy Brent, dystans jest jeszcze spory, ale dynamika zmian na rynku naftowym budzi obawy.
 

W rafineriach wyraźnie drożej

Początek października przyniósł wyraźny wzrost hurtowych cen oleju napędowego. Nieco wolniej w górę szły notowania benzyny. W piątek średnia hurtowa cena diesla wyniosła 4311,80 zł i była aż o 130,80 zł wyższa niż na koniec września. Co więcej ostatni raz tak drogi olej napędowy był ponad pięć lat temu. Benzyna bezołowiowa Pb95 w cennikach rafinerii kosztuje dzisiaj średnio 4116,40 zł/m3 i od początku miesiąca podrożała o 60 złotych.

W detalu jeszcze spokojnie

Właściciele stacji paliw, jak tylko mogą odwlekają w czasie przeniesienie zmian z rynku hurtowego na kierowców. Poziom marż, szczególnie w przypadku oleju napędowego jest już jednak tak niski, że podwyżki są nieuniknione. W minionym tygodniu średnia cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się jeszcze na poziomie z zeszłego tygodnia i wyniosła 5,11 zł/l. W górę poszły już jednak koszty tankowania diesla, o 3 grosze do poziomu 5,08 zł/l. Kolejny tydzień z rzędu mocno drożał autogaz – tym razem o 6 groszy do poziomu 2,43 zł/l.
 
Prognoza e-petrol.pl na drugi tydzień października dla poszczególnych gatunków paliw wygląda następująco: 5,10-5,20 zł/l dla benzyny 95-oktanowej i dla oleju napędowego oraz 2,43-2,50 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2018-10-03
Pb 98 5,42
Pb 95 5,11
ON 5,08
LPG 2,43

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • QDE (gość)

    Winny podwyżek jest obecny rząd. Koniec kropka.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości