Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Paliwa. Ceny spadają, sprzedaż też

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz

Fot. Andrzej Zgiet Kierowcy przecierają oczy ze zdumienia - takich cen paliw na stacjach nie było od lat. Cóż jednak z tego, kiedy praktycznie zamarł także ruch samochodowy.

Gdyby nie pandemiczny kontekst, sytuację na rynku paliwowym moglibyśmy nazwać paradoksem. Oto bowiem znacząco spadły ceny paliw i równocześnie dramatycznie wręcz spadł popyt na nie.

To jednak nie koniec nienormalnej sytuacji - specjaliści przewidują bowiem, że ceny będą jeszcze spadać, podobnie jak spadać będzie popyt. 

Paliwa. Spadają ceny

Specjaliści portalu e-petrol prognozują, że w okresie między 23 i 29 marca na stacjach będziemy zapewne świadkami dalszego ciągu obniżek cen, nawet przy zachowaniu wysokich marż operatorów placówek stacyjnych, którzy z pewnością są świadkami dramatycznego spadku poziomu sprzedaży z powodu obaw przed koronawirusem.
 
 
Dla benzyny Pb98 oczekuje się cen w przedziale 4,49-4,70 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 natomiast na wielu stacjach cena może znaleźć się nawet na poziomie niższym niż 4 zł/l. W cenach oleju napędowego także nastąpi obniżka, ale poziom cen będzie odczuwalnie wyższy, niż w przypadku benzyny – jego średnia w kolejnym tygodniu wyniesie 4,30-4,55 zł/l. Spadki dotyczyć będą także autogazu, który może kosztować 1,97-2,06 zł/l.

Ceny paliw na stacjach  

Paliwo cena minimalna cena średnia cena max
ON 3,92 4,49 4,91
PB95 3,85 4,37 4,83
LPG 1,69 1,98 2,39

źródło: Polska Izba Paliw Płynnych (20.03.2020)

Paliwa. Dramatycznie spada sprzedaż

Niższe ceny paliw na pewne ucieszyłyby wielu zmotoryzowanych gdyby nie fakt, że oprócz niezbędnych wyjazdów do pracy czy po zakupy przestaliśmy - co zrozumiałe - jeździć samochodami. 
 
Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin informował, że jest bardzo wyraźny spadek sprzedaży benzyny na stacjach, praktycznie o połowę. I to mimo bardzo niskiej ceny paliwa.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości