Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Paliwa. Czy zabraknie autogazu?

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

W tym tygodniu jesteśmy świadkami drastycznych zwyżek cen paliw tradycyjnych. Początek tegorocznego lata to czas, kiedy zmiany na plus sięgają nawet kilkunastu groszy na litrze.
Fot. Wojciech Matusik W tym tygodniu jesteśmy świadkami drastycznych zwyżek cen paliw tradycyjnych. Początek tegorocznego lata to czas, kiedy zmiany na plus sięgają nawet kilkunastu groszy na litrze.

Wprawdzie impulsem spadkowym dla ropy mogłyby być decyzje OPEC+ o zwiększeniu produkcji, jednak w krótkiej perspektywie nie zobaczymy raczej odczuwalnego spadku na polskich stacjach.

Paliwa. W rafineriach ciągle w górę

Szczególnie wyraźna zmiana w górę dotyczy cen hurtowych benzyn na polskim rynku. Średnia cena Pb98 w dniu dzisiejszym wynosi 4692,80 zł/m sześc. – a więc mamy ruch w górę o 59,4 zł w stosunku do cenników z minionego weekendu. Jeszcze mocniej podrożała benzyna Pb95, kosztująca dzisiaj 4464,2 zł/m sześc., a więc o 69,80 zł/m sześc. W przypadku cen oleju napędowego zmiana wynosi 10,4 zł, a dzisiejsza cena średnia to 4272,2 zł/m sześc. O 16,4 zł podrożał także metr sześc. oleju opałowego – dzisiaj sprzedawany jest on po 2913,40 zł.

Paliwa. Jakie prognozy dla rynku krajowego?

W okresie między 5 i 11 lipca 2021 r. ceny średnie dla wszystkich paliw będą rosły. W przypadku benzyny 98-oktanowej spodziewamy się cen na poziomie 5,80-5,91 zł/l. Benzyna 95-oktanowa kosztować będzie 5,49-5,60 zł/l. Zwyżka dotyczyć będzie także oleju napędowego, który ulokuje się w zakresie 5,37-5,48 zł/l. Zmiana na plus dotknie także autogazu, dla którego prognozujemy średnią z przedziału 2,31-2,37 zł/l.

Paliwa. Co dalej z autogazem?

Problemem jak na razie niezbyt nagłośnionym, ale z całą pewnością rzutującym na sytuację paliwowego detalu i gazu do celów grzewczych jest zatrzymanie dostaw LPG transferowanych do Polski z Rosji przez terytorium Białorusi. Jak donoszą nam importerzy gazu płynnego, duża część zakontraktowanego gazu jest zatrzymywana z uwagi na sankcje wobec białoruskich przedsiębiorstw, a wyjaśnienie sytuacji wydaje się odległe w czasie. W tej sytuacji spodziewać się można problemów zaopatrzeniowych i zwyżek cen dla gazu na krajowym rynku. Jak długo potrwa ten stan, na razie nie wiadomo, jednak jego oddźwięk już da się zaobserwować w rosnących cenach propanu czy dostaw autogazu do stacji paliw.

Paliwa. Kolejny tydzień, kolejne rekordy na rynku naftowym

Początek tego tygodnia mógł dać nadzieję na obniżki na rynku ropy, bo notowania surowca spadały i we wtorek na giełdzie w Londynie ustanowiły lokalne minimum na poziomie 73,90 USD. Spadające zapasy ropy i spekulacje na temat utrzymania ostrożnej polityki wydobycia przez OPEC+ pomogły jednak odrobić straty i jeszcze przed weekendem cena surowca pierwszy raz w tym roku znalazła powyżej poziomu 76 dolarów. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent jest wyceniana na około 75,50 USD.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Wyczekiwane przez inwestorów czwartkowe spotkanie OPEC+ nie przyniosło rozstrzygnięcia w sprawie tempa luzowania limitów wydobycia w drugiej połowie tego roku. Proponowany scenariusz zwiększania wydobycia o 400 tys. baryłek miesięcznie, łącznie o 2 mln baryłek do końca 2021 r., nie został w czwartek przyjęty ze względu na sprzeciw Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które jak podaje agencja Bloomberg nie były zadowolone ze swoich indywidualnych limitów. Jeśli dzisiaj OPEC+ nie wypracuje kompromisu, to w ramach porozumienia będą obowiązywać dotychczasowe limity. W tej sytuacji deficyt surowca pogłębi się, ale taka decyzyjna niemoc może sprowokować część producentów do nieprzestrzegania ustaleń.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-06-30
Pb 98 5,81
Pb 95 5,49
ON 5,43
LPG 2,29
Ceny w zł/litr.
 
Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
W okresie  5-11 lipca
Pb 98 5,80-5,91
Pb 95 5,49-5,60
ON 5,37-5,48
LPG 2,31-2,37
Ceny w zł/litr.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości