Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Paliwa - dwa grosze w dół

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Archiwum Polskapresse W ostatnim tygodniu maja, wbrew oczekiwaniom analityków, a przy aprobacie kierowców, ceny paliw na polskich stacjach spadły. Solidarnie oba gatunki benzyn oraz olej napędowy potaniały o 2 grosze na litrze. Obniżkom w tym tygodniu oparł się tylko autogaz.

Ubiegłotygodniowe prognozy e-petrol.pl dla rynku detalicznego, przygotowane w oparciu o hurtowe ceny paliw przemawiały za Fot: Archiwum Polskapresseutrzymaniem cen lub nawet niewielkich podwyżkach, tymczasem najnowszy monitoring cen ze stacji benzynowych przyniósł niespodziankę. Obecnie za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba średnio zapłacić 5,33 zł – to 2 grosze mniej w porównaniu z minionym tygodniem maja. O tyle samo potaniał olej napędowy – przeciętnie w kraju cena diesla wynosi 5,29 zł. Na niezmienionym poziomie utrzymuje się cena autogazu – najnowszy monitoring cen na stacjach paliw potwierdził, że najczęściej w kraju sprzedaje się LPG w cenie 2,47 zł za litr.

Ceny jednak nie zmieniły się identycznie we wszystkich regionach kraju – w tym tygodniu dominowała wysoka rozpiętość cenowa. Popularną „95” można było kupić w cenie od 5,16 do 5,67 zł/l, a olej napędowy od 5,07 do 5,64 zł/l. Przyglądając się cenom paliw na poszczególnych typach stacji okazało się, że stacje koncernowe oraz niezależne oferowały litr benzyny bezołowiowej 95 w cenie odpowiednio 5,36 i 5,34 zł, diesel kosztował przeciętnie na obu typach stacji 5,31 zł/l.

Kierowcom poszukującym wyraźnie niższych cen paliw e-petrol.pl rekomenduje zorientowanie się gdzie w okolicy znajdują się sklepy Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Tesco czy Intermarche (stacje Muszkieterowie). Niskie ceny paliw - jak wiadomo - dla sieci sklepów, są elementem wabiącym klientów, dlatego zawsze będą odstawać poziomami od cen typowych stacji benzynowych. W tym tygodniu stacje przymarketowe oferowały benzynę „95” w cenie 5,28 zł/l, olej napędowy po 5,22 zł/l – to odpowiednio 5 i 7 gr poniżej średnich ogólnopolskich.

Trudno szukać czynników, które mogłyby w tym tygodniu przemawiać za spadkami cen na stacjach. Za obniżkami nie przemawiają ani ostatnie podwyżki cen paliw w krajowych rafineriach, ani też wysokość marż stacji benzynowych, bo te – szczególnie na benzynie bezołowiowej 95 są wyjątkowo niskie.  Zgodnie z obliczeniami e-petrol.pl przeciętna modelowa marża na benzynę w ostatnich dniach wynosiła zaledwie 7 groszy na litrze, wyżej bo na poziomie 16 groszy, kształtował się poziom detalicznej marży na dieslu.

źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bryan (gość)

    2 grosze... kot by się uśmiał, a na poważnie to kpina i tyle w temacie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości