Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Paliwa. Ile paliwa można kupić za średnią pensję w Polsce i na świecie?

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek/Picodi.com

Zespół Picodi.com prześledził zmianę cen benzyny w kilkudziesięciu krajach świata i obliczył, na ile litrów paliwa stać przeciętnego Polaka w 2020 roku.

Fot. Wojciech Matusik Zespół Picodi.com prześledził zmianę cen benzyny w kilkudziesięciu krajach świata i obliczył, na ile litrów paliwa stać przeciętnego Polaka w 2020 roku.

Tańsza benzyna

Z uwagi na niestabilność cen na rynku paliw, podobnie jak rok temu, zebrano dane o cenach benzyny w pierwszej połowie roku. Z 42 branych pod uwagę państw Europy, w 39 ceny benzyny w pierwszym półroczu 2020 roku średnio były niższe niż w 2019 roku. Największe spadki odnotowano w Bośni i Hercegowinie (−17,8%), Ukrainie (−15,4%) i Rumunii (−14%).

W Polsce spadek cen benzyny wyniósł 10,2% (11. miejsce). Nieco mniejsze obniżki doświadczyli konsumenci na Słowacji (−9,2%), w Czechach (−8,7%), w Niemczech (−8,1%) i na Litwie (−7,5%).
Co ciekawe, w Rosji cena względem roku ubiegłego nieznacznie wzrosła (o 0,8%), z kolei na Białorusi benzyna podrożała aż o 12,4%.

Indeks benzyny 2020: kto zatankuje w Europie najwięcej?

Najtańszą benzyną w Europie mogą cieszyć się mieszkańcy Rosji – tam średnia cena benzyny w przeliczeniu z rubli wynosi 58 eurocentów. Najwięcej za benzynę płacą Holendrzy – 1,58€.

Średnie ceny benzyny w I półroczu 2020 roku zestawiono z najnowszymi danymi o przeciętnym wynagrodzeniu. Drugi rok z rzędu Szwajcaria i Luksemburg mogą poszczycić się najlepszym stosunkiem ceny jednego litra benzyny do średniego wynagrodzenia na kontynencie europejskim. Przeciętna pensja pozwoli mieszkańcom tych państw na zakup odpowiednio 3795 i 3320 litrów benzyny. Na podium znalazła się również Dania z 2484 litrami.

Zobacz także: Zapomniany prototyp z FSO

W Polsce wg najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie wynosi 5120 zł brutto (3698 zł netto). Oznacza to, że przeciętna polska pensja pozwala na zakup 832 litrów paliwa (25. miejsce w zestawieniu). Wyprzedzają Polaków w tym rankingu m.in. Niemcy (1938 litrów) i Czesi (881 litrów). Z kolei, na niższych szczeblach uplasowały się Węgry (745 litry), Słowacja (694 litry) oraz Białoruś (553 litry).

Ostatnie trzy miejsca zestawienia zajmują Mołdawia, Ukraina i Albania, gdzie średnie wynagrodzenie warte jest odpowiednio 352, 345 i 239 litrów.

Światowy ranking indeksu benzyny

W rankingu światowym czołowe pozycje zajmują kraje Półwyspu Arabskiego. W Arabii Saudyjskiej, w Katarze i Kuwejcie za średnią pensję można kupić od 5112 do 8210 litrów benzyny. Warto jednak nadmienić, że Kuwejtczyków stać na 139 litrów mniej niż w roku ubiegłym. Z kolei Saudyjczycy i Katarczycy zgromadzą w 2020 roku o 4933 i 1602 litry odpowiednio więcej.

Najgorszą sytuację odnotowaliśmy na Kubie, gdzie średnie wynagrodzenie warte jest jedynie 28 litrów (wzrost o 2 litry). Pomimo tego, że Tadżykistan i Zambia towarzyszą Kubie w dolnej części zestawienia, ich mieszkańcy mogą zgromadzić nawet siedem razy więcej paliwa niż obywatele karaibskiej wyspy, tj. 151 i 219 litrów, odpowiednio.

Okazuje się, że bycie naftowym potentatem nie zawsze przekłada się na łatwiejszy dostęp do produktów naftowych dla mieszkańców. Tak jest m. in. w Nigerii, która produkuje najwięcej ropy naftowej w Afryce. Pomimo jednej z najniższych cen benzyny na świecie (0,31€), stosunkowo niskie średnie wynagrodzenie rzędu 165€, nie pozwala Nigeryjczykom na zakup zbyt dużej liczby litrów, zaledwie 539. Podobnie sytuacja ma się w europejskim raju naftowym, Rosji. W kraju będącym drugim największym producentem ropy na świecie, za średnie wynagrodzenie można zakupić zaledwie 919 litrów.

Ciekawostką będzie tutaj sytuacja w Wenezueli. W tym południowoamerykańskim państwie zostały wprowadzone limity zakupu w wysokości 120 litrów miesięcznie na mieszkańca w cenie około 0,023 euro/litr. Ponad ten limit można kupować po cenie „rynkowej”, czyli 0,45 euro/litr i jedynie na 200 stacjach w kraju. Z naszych obliczeń wynika, że średnie wynagrodzenie w Wenezueli wystarczy zaledwie na 148 litrów benzyny (120 l dotowanej i 28 l pełnopłatnej), co stanowi drastyczny spadek w porównaniu z teoretycznymi 14 mld litrów sprzed roku.

Uwagi metodologiczne
W niniejszym badaniu zostały wykorzystane najnowsze stawki średniego wynagrodzenia za pracę, opublikowane na stronach internetowych rządów, odpowiednich urzędów bądź ministerstw. Średnie ceny benzyny za pierwszą połowę 2020 roku w ponad 100 krajach świata pochodzą ze strony globalpetrolprices.com i innych lokalnych źródeł. W celu otrzymania liczby litrów podzielono średnie wynagrodzenie netto przez średnią cenę za 1 litr benzyny. Przy przewalutowaniu użyto średnich kursów za ostatnie 90 dni wg Google Finance.

Więcej na temat raportu Picodi.com można znaleźć tutaj.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • sybak (gość)

    No u nas za prawdziwą, a nie naciąganą nie kupisz za dużo... dlatego gaz jest popularny

  • jack (gość)

    Przy spalaniu na poziomie 3-4l na 100km w yaris żony to te ceny i tak są niskie, a po wkakacjach raczej spodziewam się spadku

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości