Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Paliwa. Orlen będzie produkować paliwo wodorowe

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. PKN Orlen PKN Orlen będzie współpracować z miastem Płock w rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego. Orlen stworzy tam infrastrukturę tankowania wodoru.

PKN Orlen podpisał z Gminą Miasto Płock list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe. Efektem tych działań ma być stworzenie w Płocku infrastruktury tankowania wodoru przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz usług publicznych.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, przyznaje, że autobusy na napęd wodorowy to przyszłość dla komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że w nowej perspektywie unijnej będą środki na przedsięwzięcia proekologiczne i będzie można pozyskać dofinansowanie na takie działania.

Strategia PKN Orlen przewiduje prace nad rozwojem paliw alternatywnych wykorzystywanych w transporcie. Obecnie Grupa Orlen wytwarza ok. 45 ton wodoru na godzinę, z czego większość zużywana jest na potrzeby procesów produkcyjnych. Koncern rozpoczął już realizację instalacji doczyszczania wodoru, która od 2021 roku pozwoli na wprowadzenie tego paliwa na rynek.

Zobacz także: Wyprzedzanie na pasach. Kiedy jest dozwolone?

PKN Orlen rozwija również technologię magazynowania, transportowania i dystrybuowania paliwa wodorowego. Podpisany list intencyjny ma na celu współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy stronami, zmierzającą do wdrożenia efektywnej infrastruktury tankowania wodoru, odpowiadającej potrzebom komunikacji miejskiej i pojazdów realizujących usługi publiczne.

- Wodór, z uwagi na możliwy zasięg i dużą masę, którą jest w stanie napędzać, jest paliwem szczególnie perspektywicznym w kontekście transportu publicznego. Porozumienie z miastem Płock jest kolejnym krokiem, który przybliża nas do komercyjnego wdrożenia tej technologii w Polsce. Dzięki wymianie informacji będziemy mogli lepiej poznać oczekiwania potencjalnego klienta oraz wyzwania technologiczne, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. W ubiegłym roku podobne listy intencyjne podpisaliśmy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz firmą PESA Bydgoszcz, a w najbliższym czasie zamierzamy porozumieć się z kolejnymi samorządami – powiedział Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. Operacyjnych.

Zgodnie z wprowadzanymi regulacjami, samorządy będą zobowiązane do konsekwentnego zwiększania udziału pojazdów zeroemisyjnych we flocie realizującej usługi publiczne. Paliwa wodorowe w Polsce, obecnie znajdujące się przede wszystkim w fazie testowej, jednak po wdrożeniu rozwiązań technicznych i legislacyjnych będą stanowiły istotne uzupełnienie miksu energetycznego w transporcie ciężkim.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości