Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Paliwo pod kontrolą

Data publikacji: Autor: Sebastian Imielski

 PKN Orlen chcąc pokazać dobrą jakość sprzedawanych w swojej sieci stacji benzynowych paliw, zorganizował pokaz badania ich jakości.

PKN Orlen chcąc pokazać dobrą jakość sprzedawanych w swojej sieci stacji benzynowych paliw, zorganizował pokaz badania ich jakości.

Bardzo przydatnym narzędziem do kontroli stacji jest
laboratorium na kołach, czyli samochód wyposażony
w nowoczesny sprzęt do analizy jakości paliw - w ciągu
kilku minut można stwierdzić czy badane paliwo spełnia
normy.
Fot. Witold Blady

W kontroli, na jednej z gdańskich stacji PKN Orlen przy ul. Miałki Szlak wzięli udział również dziennikarze. Pracownicy Orlenu pobrali próbki z wytypowanego przez dziennikarzy dystrybutora i poddali go badaniu. Badanie to określało ustalenie liczby oktanowej benzyny, zawartości tlenu, benzenu, ksylenu oraz siarki. Wynik był bardziej niż zadowalający, badanie wykazało bowiem w benzynie 98 liczbę oktanową 99 oraz zachowanie w normie wszystkich innych parametrów.

- Chcemy pokazać wszystkim użytkownikom pojazdów surowe reguły dotyczące kontroli jakości naszych paliw i udowodnić, że spełniają one najwyższe standardy - mówi Robert Mikulski, kierownik działu kontroli sieci stacji PKN Orlen. - Jakość paliwa kontrolowana jest podczas całego procesu dystrybucji, od wyjazdu z zakładu produkcyjnego do stacji benzynowych.

Zdaniem przedstawicieli Orlenu, właśnie od kontroli stacji benzynowych zależy najwięcej. Badania jakości paliw - z zaskoczenia - przeprowadzane są na stacjach płockiego koncernu co najmniej cztery razy w roku. Pracownicy laboratorium pobierają do analizy próbki paliw z wszystkich dystrybutorów, by sprawdzić zgodność z normami, ponadto sprawdzany jest stan zbiorników oraz czystość urządzeń, przez które paliwo trafia do baku samochodowego.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości