Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Paliwo ze śmieci

Data publikacji: Autor: (mp)

 Od ponad dwóch lat w Rafinerii Jasło wytwarzane jest paliwo ekologiczne zawierające komponenty z przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych. To dobry pomysł na pozbycie się niepotrzebnych opakowań plastikowych.

Od ponad dwóch lat w Rafinerii Jasło wytwarzane jest paliwo ekologiczne zawierające komponenty z przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych. To dobry pomysł na pozbycie się niepotrzebnych opakowań plastikowych.

 

W zakładzie przerobu tworzyw sztucznych należącym do rafinerii w Jaśle powstaje co roku 3 tys. ton półproduktu, który wykorzystywany jest przy produkcji paliw. Na przetwarzaniu śmieci zyskuje producent i środowisko naturalne.

 

Półprodukt, będący wynikiem przerobu materiałów plastikowych, jest w dalszej kolejności poddawany destylacji i odsiarczaniu. Olej napędowy i benzyna wytwarzane z dodatkiem tego komponentu mają parametry zgodne z obowiązującymi normami. Oprócz produkcji własnej rafineria zajmuje się także skupem takich półproduktów.

 

Jednym z dostawców jest Zbigniew Tokarz, właściciel firmy Technologie Ekologiczne. Wymyślił on i skonstruował urządzenie przetwarzające plastik. Innowacyjna metoda polega na odpowiednim spalaniu tworzywa przez stopniowe podnoszenie temperatury do 400 st. C. Następnie pod wpływem katalizatora, którym są związki aluminium, powstają opary węglowodorowe. Po schłodzeniu uzyskuje się z nich półprodukt wykorzystywany przy produkcji paliw. Ogromną zaletą procesu jest wykluczenie konieczności stosowania wysokiego ciśnienia. Podobne urządzenia stosowane w Japonii czy Niemczech topiły odpady przy bardzo wysokim ciśnieniu. To powodowało, że często eksplodowały.


Pomysłem Tokarza zainteresowani są inwestorzy zagraniczni. W planach jest już założenie z Australijczykami spółki joint venture. Jedno z urządzeń zakupili także Czesi.

 

(mp)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości