Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Parkingi strzeżone

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

 Firma prowadząca parking strzeżony odpowiada za szkody poniesione na pojeździe podczas trwania umowy przechowania.

 

Zanim zostawimy nasz samochód na parkingu warto wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki oraz z jakim ryzykiem należy się liczyć.

 

Muszą chronić


Do obowiązków każdego, kto prowadzi parking strzeżony należy takie sprawowanie nad nim pieczy, aby nikt nieuprawniony nie manipulował przy samochodzie, nie próbował go uszkodzić lub skraść. Jeżeli jednak pojazd zostanie uszkodzony, np. zarysowany, wgnieciony lub będzie ukradziony - pełną odpowiedzialność ponosi za zaistniałą sytuację właściciel parkingu. Oznacza to bowiem, że nie wywiązał się z zawartej umowy.
Należy pamiętać, że osoba (firma) prowadząca parking strzeżony zawiera z posiadaczem pojazdu umowę, na mocy której zobowiązuje się do sprawowania pieczy nad tym pojazdem i odpowiada za niedołożenie należytej staranności podczas wykonywania swoich obowiązków.

 

Pamiętaj o umowie


Podstawą do roszczeń posiadacza pojazdu do właściciela parkingu jest umowa z oznaczeniem co najmniej marki i modelu oraz numeru rejestracyjnego. Niestety, wiele osób powierzających swoje auta parkingom takich umów nie ma. Jeżeli więc chcemy się zabezpieczyć na wypadek jakiegoś nieszczęścia na parkingu, powinniśmy zadbać o to, aby umowę taką podpisać i jeden egzemplarz zabrać do domu. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie zastrzeżenia wyłączające w takich wypadkach odpowiedzialność parkingu lub ograniczające odpowiedzialność do pewnej kwoty są niedopuszczalne. Odpowiedzialność ma tu bowiem charakter nieograniczony.

Podstawą do roszczeń posiadacza pojazdu do właściciela parkingu jest umowa z oznaczeniem co najmniej marki i modelu oraz numeru rejestracyjnego.


Odpowiedzialność za rzeczy


Inaczej przedstawia się sprawa jeśli chodzi o rzeczy pozostawione w samochodzie. Parking na pewno ponosi odpowiedzialność za pieczę nad rzeczami stanowiącymi wyposażenie samochodu, np. koło zapasowe, klucze, lewarek, radiomagnetofon itp. To samo dotyczy rzeczy zwyczajowo przewożonych podczas podróży. W przypadku, gdy idzie o przedmioty wyjątkowo cenne np. kamera filmowa, biżuteria, gotówka itp., parking nie odpowiada, chyba że na przechowanie tych przedmiotów się zgodził i zostało to zawarte w umowie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości