Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Parkingi w Koszalinie: Zaparkujesz i wyślesz SMS-a

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Parkingi w Koszalinie: Zaparkujesz i wyślesz SMS-a Od stycznia na parkingach miejskich w Koszalinie duże zmiany. Raz, że stawki za parkowanie wzrosną o 20 procent. Adwa – od stycznia już nie będzie inkasentów, którzy pobiorą opłatę, pojawią się parkomaty.

Ten temat wracał co rusz jak bumerang. W 2010 roku temat stanął nawet na sesji Rady Miejskiej. Wtedy debatowano nad wprowadzeniem podwyżek za parkowanie i właśnie o zastąpieniu inkasentów maszynami.

W projekcie uchwały proponowano, by wprowadzić stawkę za pół godziny parkowania w mieście w wysokości złotówki, a za godzinę parkowania dwa złote (obecnie godzina kosztuje złotówkę, po podwyżce będzie 1,20 zł). Pojawił się też wtedy pomysł, by przedsięwzięciem zajęła się prywatna firma, wybrana w drodze przetargu. W końcu projekt wycofano.

Teraz temat wrócił. Skutecznie. Bo trafił na sesję, a tam większością głosów radnych  został przegłosowany. Podczas sesji pojawił się też głos radnego Grzegorza Niskiego z opozycji (UP), by pozostawić opłaty za parking na obecnym poziomie, ale ta propozycja przepadła, poparli ja nieliczni.

Tak więc od nowego roku będziemy więcej płacić za parkowanie w mieście. Nowością jest stawka za pół godziny (60 groszy, ale to też od stycznia). Do tej pory chcąc zostawić auto choćby na chwilę, konieczne było opłacenie całej godziny, teraz wystarczy opłata za 30 minut.

Jeżeli ktoś nie zapłaci za parking, wówczas dostanie 50-złotową karę. Gdy zgłosi się, by wyjaśnić sprawę tego samego dnia – wówczas kara zostanie zmniejszona o połowę.

Wprowadzona zostanie też możliwość opłacenia parkowania poprzez SMS-y. Kierowca, który zajmie miejsce na parkingu, będzie musiał wysłać SMS-a na wskazany numer (za darmo), w SMSie poda numer rejestracyjny swojego auta. W tym przypadku kierowca nie dostanie żadnego „biletu” do włożenia za szybę. Wystarczy sam fakt, że wysłał SMS-a – od tego czasu jest mu naliczana opłata i ta informacja będzie figurowała w systemie na wypadek kontroli. Podczas kontroli opłat kontrolujący parking przy pomocy terminala połączy się z systemem i sprawdzi, czy właściciel danego auta dokonał opłaty. Tuż przed odjazdem kierowca ponownie będzie musiał wysłać SMS-a. Wówczas zostanie zakończony czas naliczania opłaty, a kierowcy zostanie potrącona z konta telefonicznego odpowiednia kwota.

Co ważne: nie zmieni się zasięg płatnych miejsc parkingowych. W mieście jest 18 parkingów i w tym zakresie wszystko zostaje tak, jak jest teraz.

autor: Marzena Sutryk
marzena.sutryk@gk24.pl

Parkingi w Koszalinie: Zaparkujesz i wyślesz SMS-a
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Parkingi w Koszalinie: Zaparkujesz i wyślesz SMS-a

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości