Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Parkomaty przegrały z mrozem. Kierowcy zdezorientowani

Data publikacji: Autor: TVN24/x-news

Fot. TVN24/x-news Siarczyste mrozy sparaliżowały parkomaty w Gdańsku. Tuż po świątecznej przerwie nie działała ponad połowa urządzeń. Serwisanci próbują usunąć awarie.

Fot. TVN24/x-news- Mogliby chociaż napisać, co teraz zrobić - irytują się gdańszczanie. - Gdy parkomat nie działa, kierowca powinien podejść do kolejnego i tam spróbować zapłacić. Kiedy sytuacja się powtarza, to trzeba zadzwonić pod numer podany na maszynie i zgłosić usterkę. Dodatkowo należy podać numer rejestracyjny samochodu - tłumaczy Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Tylko wtedy jest szansa na uniknięcie mandatu.

Zima może utrudniać życie kierowcom także na inne sposoby. Często przez zaśnieżone znaki drogowe i niewidoczne linie na drodze, nieświadomie łamiemy przepisy. Co jeśli w takiej sytuacji policjant będzie nas chciał ukarać mandatem?

- Skorzystałbym z prawa odmowy przyjęcia mandatu karnego i zrobiłbym telefonem komórkowym zdjęcie takiego zaśnieżonego znaku i to byłby dowód na to, że z niego nie wynikała żadna informacja - wyjaśnia Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Nie zawsze przyjęta przez kierowcę linia obrony będzie skuteczna. Odwrócony trójkąt to ustąpienie pierwszeństwa, a charakterystyczny ośmiokąt to znak stop. Problem z zaśnieżonymi znakami drogowymi pojawia się w sytuacji kiedy mają taki sam kształt, ale oznaczają co innego. Łatwo jest pomylić np. zakaz wjazdu z ograniczeniem prędkości.

- Ważne jest kiedy dojeżdżamy do skrzyżowania, aby zareagować dużo wcześniej, żeby nie natrafić na kierowcę, który będzie miał zasypany znak drogowy i wjedzie nam na skrzyżowanie, kiedy my mamy pierwszeństwo - przypomina Zbigniew Weseli, instruktor jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości