Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Parkowanie. Łatwiej o mandat

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot, Marcin Makowski Zarząd Dróg Miejskich i Straż Miejska od połowy stycznia wspólnie patrolują Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie, kontrolując parkujące auta.

Wspólny patrol ZDM i Straży Miejskiej kontroluje parkowanie od 2,5 miesiąca. Wcześniej patrole złożone z pracowników ZDM nie miały uprawnień do karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie. Kontrolerzy sprawdzali, czy kierowcy zapłacili za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, ale nie mogli interweniować, jeżeli kierowca zamiast na płatnym miejscu pozostawił auto na przejściu dla pieszych czy skrzyżowaniu, powodując zagrożenie.

Jak informuje ZDM, dzięki współpracy Zarządu Dróg Miejskich ze Strażą Miejską w styczniu tego roku udało się sformować pierwszy patrol mieszany, w którym wspólnie pracuje strażnik miejski i kontroler ZDM. Patrol jest wyposażony w blokady do założenia na koło, może też wystawiać mandaty za wykroczenia a także wydawać dyspozycje usunięcia nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Zobacz także: Kosztowne awarie silników Diesla

W sumie od 14 stycznia do 29 marca wspólny patrol założył 1024 blokady na koła źle zaparkowanych samochodów, a strażnicy wystawili mandaty na łączną kwotę 79 800 zł. W wielu miejscach interwencje odbywały się regularnie, co dało widoczne efekty – znacznie mniej kierowców parkuje tam wbrew przepisom. Dlatego od początku kwietnia do pracy rusza drugi wspólny patrol.

Wspólne patrole zwiększają skuteczność działania: nie ma potrzeby wzywania osobnego patrolu straży miejskiej, aby podjął interwencję.

Przypominamy. Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych czy skrzyżowania jest wykroczeniem i może się przyczynić do tragicznego wypadku.

Zobacz także: Testujmy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Konrad (gość)

    "Przypominamy. Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych czy skrzyżowania jest wykroczeniem i może się przyczynić do tragicznego wypadku." W Krakowie WIELE miejsc postojowych w SPP wyznaczonych jest z naruszeniem tego martwego przepisu. 5 m w naszych realiach wystarczy aż nadto.

  • sammler (gość)

    @ Konrad A na jakich przesłankach opierasz swoje przekonanie? Tu chodzi o to, by pieszy nie musiał wychodzić na przejście zza przeszkody. 10 m to przy prędkości 50 kmh ok. połowy drogi hamowania do zera (uwzględniając czas reakcji kierowcy i systemów samochodu). 5 m to już tylko 1/4. Czy łaskawie wziąłeś pod uwagę fakt, że nie tylko piesi nie będą bezpieczni, ale i liczba kolizji przed tak blisko zastawionymi przejściami wzrośnie? Bo zwiększy się liczba gwałtownych hamowań...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości