Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Parkowanie równoległe. Instrukcja krok po kroku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała W okresie przedświątecznym parkowanie w pobliżu sklepów może być wyzwaniem. Wielu kierowców obawia się jednak parkowania równoległego, co często ogranicza wybór miejsc parkingowych. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, na co zwrócić uwagę podczas parkowania „na kopertę”.

Rozpoczął się czas przedświątecznych zakupów. Wiele osób, chcąc uniknąć tłumów, wybiera mniejsze sklepy, w pobliżu których nie zawsze łatwo jest zaparkować.

Wielu kierowców, szukając miejsca parkingowego, omija te przeznaczone do parkowania równoległego. Pozornie ten sposób należy do trudniejszych i część osób nie czuje się pewnie, parkując „na kopertę”. W praktyce jest to jednak manewr dość prosty i efektywny, dlatego warto go opanować – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak zaparkować równolegle?

1. Ustaw się możliwie blisko po lewej stronie auta, za którym chcesz zaparkować i jak najmocniej kręć kierownicą w lewo. Twoim celem jest jak najgłębsze „schowanie” samochodu między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika.

2. Pamiętaj, że przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom, dlatego manewr powinien być wykonany w miarę sprawnie. Należy jednak zachować spokój i nie wjeżdżać na miejsce parkingowe gwałtownie, bo może to się skończyć stłuczką, a w najlepszym razie będzie konieczne wyjechanie i ponowienie parkowania.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

3. Cofając, zwracaj uwagę, czy za pojazdem nie znajdują się przeszkody, a w pobliżu nie ma pieszych czy rowerzystów.

4. Gdy już „schowasz” tył, zdecydowanie odkręć kierownicę i, bardzo uważając na przód auta, kontroluj odległość do samochodu znajdującego się z tyłu.

5. Pamiętaj o pozostawieniu sporej przestrzeni przed samochodem, tak aby bez przeszkód wyjechać później z miejsca parkingowego.

6. Po zatrzymaniu pojazdu i opuszczeniu go, warto z zewnątrz skontrolować, czy wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby przestawienia samochodu.

Zobacz także: Testujemy hybrydy Renault

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Taxi (gość)

  "Ustaw się możliwie blisko po lewej stronie auta, za którym chcesz zaparkować i jak najmocniej kręć kierownicą w lewo." I co ? I murowane jest wjechanie przodem w to auto. Jak można takie bzdury wypisywać ? Czytacie w ogóle to, co napisaliście ?

 • Czapel (gość)

  W prawo miało być

 • Czapel (gość)

  Blacharze sie cieszą

 • gtv (gość)

  Infantylizm motofaktów pl. przeraża! Czy te półgłówki czytają co piszą? Każdy poruszany przez nich moto-temat to parodia, prawdopodobnie niezamierzona, a każdy ich "humor" ma zabawić podobnych do nich idiotów. Kury macać, motofaktom pl.

 • Pozdrawiam z Londynu (gość)

  Wyobraźcie sobie, że mi wyszło wg tego sposobu :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości