Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Parkowanie w Warszawie. Podwyżka od 4 stycznia 2021 roku. Na tym nie koniec zmian

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski 4 stycznia weszły w życie nowe stawki opłat oraz godziny funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Warszawie. Za pierwszą godzinę postoju (w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) zapłacimy nie – jak do tej pory 3 złote – a 3,90 zł. To jednak nie koniec nowości.

Dotychczasowe zasady płatnego parkowania funkcjonują od 12 lat. W tym czasie sama inflacja wyniosła ponad 20 proc., a przeciętne wynagrodzenie w Warszawie wzrosło aż o 40 proc. Aby opłaty ponownie zaczęły spełniać swoją rolę, a w strefie zwiększyła się rotacja zaparkowanych samochodów, stołeczni radni przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany.

Najważniejszą spośród zasad, które zaczną obowiązywać 4 stycznia, jest ta dotycząca stawek opłat. Nowe wyniosą: 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania, 4,60 zł za drugą i 5,50 zł za trzecią. Czwarta godzina i każda kolejna będą kosztować 3,90 zł.

Kolejna zmiana dotyczyć będzie godzin obowiązywania strefy. Na razie parkowanie staje się bezpłatne po godz. 18.00, choć o tej porze wiele osób nadal pracuje, a ich samochody parkują w obrębie strefy. Od 4 stycznia opłaty będą obowiązywać do godz. 20.00. Ma to dodatkowo zniechęcić do pozostawiania samochodu na publicznym miejscu postojowym na cały dzień, dzięki czemu z każdego miejsca będzie mogło skorzystać więcej kierowców, a mieszkańcy – wracający wieczorem do strefy – łatwiej znajdą wolne miejsce w pobliżu domu.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

- Celem wprowadzenia nowych zasad płatnego parkowania jest przede wszystkim ułatwienie znalezienia wolnego miejsca postojowego tym, którzy go rzeczywiście potrzebują. Opłaty za parkowanie pobiera się po to, aby chętnych do zaparkowania było mniej niż miejsc postojowych. Strefa spełnia swoją rolę, jeśli ok. 10 proc. miejsc jest wolne – tak, aby każdy potrzebujący zaparkować mógł znaleźć wolne miejsce. Jeżeli te proporcje są zaburzone, wzrasta natężenie ruchu związane z poszukiwaniem wolnego miejsca. Narzędzie jakim jest strefa pozwala też na ochronę miejsc parkingowych dla mieszkańców dzielnic, w których funkcjonuje strefa, a którzy korzystają z abonamentów mieszkańca - czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Podwyższona została także stawka za brak opłaty parkingowej. Do niedawna kierowca, który nie miał ważnego "biletu" parkingowego, płacił 50 zł kary. Obecnie stawka za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój wynosi do 250 zł.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości