Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Parkuj z głową

Data publikacji: Autor: (maj)

 Sposób parkowania regulują przepisy kodeksu drogowego i znaki - zarówno poziome, jak i pionowe.

Sposób parkowania regulują przepisy kodeksu drogowego i znaki - zarówno poziome, jak i pionowe.

Na rysunku pokazaliśmy możliwości zatrzymania pojazdu. O ile przepisy lub znaki nie zakazują nam zatrzymania pojazdu, możemy stanąć zarówno na jezdni równolegle do prawej krawędzi (pojazd 2), jak i czterema kołami na chodniku równolegle do krawędzi jezdni (pojazd 1), skośnie (pojazd 4) i prostopadle do niej (pojazd 5), pod warunkiem,Ęże do końca chodnika pozostanie co najmniej 1,5 metra dla pieszych i nie będziemy tamować ruchu pieszych.

Możemy też stanąć częściowo na jezdni i częściowo na chodniku pamiętając, że zawsze dwa koła pojazdu muszą znajdować się na jezdni. W tym przypadku (pojazdy 3, 6 i 7) oprócz zachowania minimum 1,5 metra na przejście pieszych musimy pamiętać, by nie utrudniać ruchu pojazdom.

- Należy pamiętać, że za każdym razem, kiedy parkujemy na chodniku, możemy to zrobić wyłącznie przy krawędzi jezdni - mówi Mieczysław Olejnik, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Niedozwolone jest parkowanie na chodniku, kiedy samochód wjeżdża tam tyłem.

Sprzeczne z przepisami jest też parkowanie pojazdu 8. Stoi po niewłaściwej stronie jezdni - "pod prąd". Taki sposób parkowania jest dopuszczony wyłącznie w dwóch przypadkach: na jezdni jednokierunkowej w terenie zabudowanym i na jezdni dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości