Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Parkując, pamiętaj czym jedziesz

Data publikacji: Autor: (maj)

 Popularne w Polsce samochody osobowe z ciężarową rejestracją to wygoda dla kieszeni (kupując na firmę taki wóz odliczamy podatek VAT), ale też uciążliwość.

Kierowcom prowadzącym vany podczas wakacji przypominamy, że samochód zarejestrowany jako ciężarowy, nie ma wszystkich uprawnień samochodu osobowego, chociaż z zewnątrz różni się tylko siatką oddzielającą raczej symbolicznie przedział pasażerski od towarowego, czyli bagażnika.

Na rysunku 1 pokazaliśmy możliwości parkowania samochodów osobowych. Wszystkie sposoby parkowania są tu dozwolone. Należy tylko pamiętać,Ężeby w przypadku parkowania bokiem lub jedną osią na chodniku pozostawić 1,5 metra wolnej przestrzeni dla pieszych.

W przypadku samochodów ciężarowych do 2,5 tony (w tej grupie mieszczą się popularne vany) przepisy dopuszczają jedynie parkowanie kołami jednego boku lub jedną osią na chodniku (pojazdy 1, 2 i 3 na rys. 2).

Parkowanie pojazdów ciężarowych do 2,5 tony czterema kołami na chodniku jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy miejsce oznaczone jest jako parking z dodatkową tabliczką pozwalającą na określony sposób ustawienia pojazdu na chodniku (rys. 2, pojazdy 4, 5, 6, 7 z odpowiadającymi ich ustawieniu tabliczkami pod znakiem "parking").

Samochody o masie powyżej 2,5 tony mogą parkować jedynie na jezdni. Dla nich wjazd na chodnik choćby jednym kołem jest zabroniony.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kierowca (gość)

    Należy dodać że na chodniku można parkować tylko przednią osią pojazdu. Art 47 prawa o ruchu drogowym.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości