Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Pasażer auta też może dostać mandat

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Volkswagen Wydawać by się mogło, że mandatem karnym może zostać ukarany tylko kierowca pojazdu. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Kara może zostać nałożona na pasażera, gdyż także podlega on przepisom prawa i ma pewne obowiązki.

Fot. VolkswagenWedług ustawy Prawo o ruchu drogowym, pasażer w pojeździe znajdującym się na drodze, jest podobnie jak kierujący pojazdem oraz pieszy, uczestnikiem ruchu drogowego.

Jedną z podstawowych przyczyn ukarania mandatem pasażera jest brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. W takim przypadku trzeba liczyć się z karą w wysokości 100 zł. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie kobiety w widocznej ciąży oraz osoby, które posiadają stosowne orzeczenie lekarskie. W tym miejscu warto dodać, że mylące jest przekonanie, że nie ma potrzeby, aby pasy zapinali pasażerowie podróżujący na tylnym siedzeniu.

Pasażer może zostać także ukarany na podstawie art. 96 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim "właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze grzywny". Niekiedy kwota ta może sięgnąć nawet 5 tys. zł. To jednak nie wszystko. W momencie kiedy dojdzie do wypadku i przed sądem zostanie udowodnione, że osoba dysponująca pojazdem świadomie wpuściła za kierownicę osobę nietrzeźwą, może także odpowiadać za skutki zdarzenia.

Konsekwencje poniesiemy w przypadku kiedy dysponując pojazdem pozwolimy na jazdę samochodem bez dokumentów stwierdzających jego dopuszczenie do ruchu. Mandat w takiej sytuacji wynosi 50 zł. Kiedy pojazd nie jest wyposażony w wymagane prawem urządzenia, spotka nas kara w wysokości 200 zł.

Ukarani zostaniemy także w sytuacji kiedy pasażer jest właścicielem, posiadaczem lub użytkownikiem pojazdu i pozwolił nim poruszać się osobie, która nie ma do tego odpowiednich uprawnień. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję, kierowca otrzyma mandat karny w wysokości 500 zł, a pasażer będzie musiał zapłacić 300 zł.

Sprawę, którą często wielu uczestników ruchu drogowego bagatelizuje jest zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi. W tej sytuacji możemy zostać ukarani mandatem od 50 do 200 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • heniek (gość)

    Najlepiej żeby jeszcze karać producenta samochodów i administratora tej drogi po której się porusza nietrzeźwy kierowca a w następnej kolejności producenta tego alkoholu który wcześniej spożywał i na koniec tego idiotę co to wymyślił.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości