Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Pasy bezpieczeństwa. Polacy lekceważą ich zapinanie?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Mercedes-Benz Zraportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że co czwarta osoba nie zapina pasów, gdy jedzie na tylnym siedzeniu samochodu. Od początku roku do końca listopada policja wystawiła 350 tys. mandatów za niezapięte pasy.

Fot. Mercedes-Benz Jeżeli chcemy uzyskać poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach, liczba osób zapinających pasy z tyłu w aucie w krajach Unii Europejskiej musi wzrosnąć - rekomenduje Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady „Badanie postaw społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego", aż co trzeci Polak uważa, że „jeżeli jedzie się ostrożnie pasy bezpieczeństwa nie są tak naprawdę potrzebne". Co dziesiąty kierowca natomiast nigdy nie zapina pasów dziecku przewożonemu w foteliku.

Zobacz także: Michał Żyro o krok od transferu do Wolverhampton

Wielu kierowców i pasażerów zapina pas odruchowo, nie zastanawiając się nad tym czy robi to prawidłowo. Jak powinien leżeć pas, aby właściwie spełniać swoją funkcję? Jego pozioma część, tzw. część biodrowa, powinna znajdować się poniżej brzucha pasażera. Takie ustawienie pasa zabezpieczy przed uszkodzeniami wewnętrznymi podczas wypadku. Część ramieniowa z kolei powinna przechodzić po skosie przez cały tułów. Pas zapięty w ten sposób wystarczy, aby utrzymać ciało na miejscu nie tylko podczas hamowania, ale także zderzenia czy dachowania.

Za niezapięte pasy grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne w przypadku, gdy sam kierowca nie ma zapiętych pasów, lub 4 punkty w razie przewożenia dorosłych pasażerów. Taka sama grzywna, ale bez punktów, grozi pasażerowi, który nie zapiął pasów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • tomek (gość)

    gdyby wszyscy zaczeli zapinac pasy, to budzet policji i panstwa zalamalby sie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości