Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Pasy są skuteczne

Data publikacji: Autor: not. pim

Jedną z najczęstszych przyczyn nie zapinania pasów jest przekonanie, że gdy prowadzi się bezpiecznie pojazd, to nie są one potrzebne. Ale nasze bezpieczeństwo nie zależy tylko od naszego zachowania.

Ilona Buttler, psycholog Instytutu Transportu Samochodowego

Jedną z najczęstszych przyczyn nie zapinania pasów jest przekonanie, że gdy prowadzi się bezpiecznie pojazd, to nie są one potrzebne. Ale nasze bezpieczeństwo na drodze nie zależy tylko od naszego zachowania, ale także od zachowania innych użytkowników.

Część osób uważa, że jazda w pasach może być niebezpieczna, bo unieruchamiają człowieka w samochodzie i np. podczas pożaru uniemożliwiają ucieczkę. Moim zdaniem należy jednak wątpić, aby wiele niezapiętych osób po wypadku drogowym było w stanie jeszcze podjąć samodzielnie jakieś działania ratownicze. Ponadto wbrew pozorom pożary samochodów nie zdarzają się tak często. Wreszcie nie ma w bezpieczeństwie rozwiązań, które dają 100 % gwarancję przeżycia podczas wypadku drogowego, są tylko urządzenia, które taką szansę zwiększają. I pasy bezpieczeństwa należą do najskuteczniejszych urządzeń z tego obszaru.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości