Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39044 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Peugeot Partner kontra VW Caddy Life

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Peugeot: Peugeot Partner to prekursor segmentu kombivanów cieszący się dużym powodzeniem na rynku. Kombivany to pomysł Francuzów, a Peugeot Partner jest prekursorem gatunku. VW Caddy zadebiutował w 2003 r., po siedmiu latach od premiery Partnera.

Kombivany to pomysł Francuzów, a Peugeot Partner jest prekursorem gatunku. VW Caddy zadebiutował w 2003 r., po siedmiu latach od premiery Partnera.

 Fot. Peugeot: Peugeot Partner to prekursor segmentu kombivanów cieszący się dużym powodzeniem na rynku.

Kombivany, nazywane też pojazdami wielofunkcyjnymi, produkowane są w wersji dostawczej i osobowej. Nie można zaprojektować idealnego auta osobowo-dostawczego, dlatego każdy minivan jest „bardziej osobowy” lub „bardziej dostawczy”. Prezentujemy Peugeota Partnera i VW Caddy, Fot. VW: VW Caddy to najmłodszy z kombivanów na naszym rynku. W przeciwieństwie do Partnera ma z tyłu oś sztywną i resory piórowe. napędzane podstawowymi silnikami o pojemności 1,4 l.   

 

Cechy szczególne

 

Chociaż Partner i Caddy należą do tego samego segmentu rynkowego, dość znacznie się różnią. Konstruktorzy francuscy postawili na komfort jazdy i Partner ma tylne zawieszenie wykorzystujące drążki skrętne. Niemcom zależało bardziej na walorach użytkowych niż na komforcie, dlatego z tyłu zastosowali sztywną oś wspartą na resorach piórowych. Takiego rozwiązania od dawna nie Fot. Peugeot: Partner napędzany benzynowym silnikiem 1,4 l o mocy 75 KM ma zbliżoną dynamikę do VW Caddy, jednak pojazd francuski ma niższe zużycie paliwa. wykorzystuje się w autach osobowych, ale w przypadku pojazdów dostawczych ma ono ogromną zaletę – jest odporne na przeciążenie ładunkiem. W obu pojazdach miejsca jest pod dostatkiem, co jest typowe dla kombivanów. Tablice przyrządów i wystrój wnętrza obu aut są funkcjonalne i wykonane z przyzwoitych materiałów. Pod tym względem kombivany nie różnią się od aut osobowych. Caddy jest Fot. VW: Caddy Life z silnikiem 1,4 l o mocy 75 KM jest nieco cichszy od Partnera. dłuższy od Peugeota i można dodatkowo zamówić dwa siedzenia montowane w trzecim rzędzie. Wtedy Caddy może przewozić 7 osób. W Peugeocie nie ma takiej możliwości. Standardowo w Peugeocie w wersji Mistral są montowane przesuwane drzwi boczne z prawej strony nadwozia. W Caddy Life przesuwane drzwi z obu stron nadwozia są oferowane seryjnie. Bagażnik Peugeota ma Fot. Peugeot: Wnętrze Partnera jest estetyczne. objętość 625 l, a Caddy – 560 l.

 

Silniki

 

Caddy napędzany jest benzynowym silnikiem o pojemności 1,4 l i mocy 75 KM, znanym z wielu innych modeli Fot. VW: Tablica przyrządów Caddy. Volkswagena. Ta sprawdzona konstrukcja ma 4 zawory w cylindrze, w przeciwieństwie do silnika francuskiego, który ma ich dwa. Ta jednostka napędowa jest dość przestarzała konstrukcyjnie, co nie znaczy, że nie ma zalet. Silnik ten wyróżnia się dobrą elastycznością, a Partner zużywa nieco mniej paliwa niż Caddy.

 

Wrażenia z jazdy

 

Wyższy komfort jazdy ma Partner. Pod tym względem Caddy dorównuje mu tylko wtedy, gdy jest obciążone ładunkiem. Własności jezdne obu pojazdów są zbliżone, lecz również wtedy, gdy Fot. Peugeot: Z powodu konstrukcji zawieszenia Partner wyróżnia się stosunkowo wysokim komfortem jazdy. Caddy jest obciążony. Caddy bez ładunku może zarzucić tyłem, szczególnie na poprzecznych nierównościach. Oba Fot. VW: Wnętrze Caddy Life jest przestronne. samochody mają zbliżone czasy rozpędzania, jednak są mało dynamiczne, szczególnie z maksymalnym obciążeniem. Lepsze przyspieszenia, szczególnie na wyższych biegach, zapewniają silniki wysokoprężne. Może nie warto się jednak spieszyć, bowiem w obu autach jest dość głośno, co wynika z dużego oporu aerodynamicznego. Cichszy jest Caddy. Długość drogi hamowania obu aut jest zbliżona, róznica mieści się w granicach błędu Fot. VW: Za dopłatą do Caddy Life można otrzymać dodatkowe siedzenia w trzecim rzędzie. Caddy to jedyny 7-osobowy kombivan na naszym rynku. pomiarowego.

 

Podsumowanie

 

Różnica w cenie zakupu wynosi blisko 10 tys. zł i tym tańszym jest Partner (57 400 zł). Pojazd francuski jest skromniej wyposażony, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Caddy Life ma aż 4 poduszki powietrzne, układy ABS i ASR, których pozbawiony jest Partner. Za to Partner ma klimatyzację i elektrycznie sterowane szyby oraz lusterka zewnętrzne. Nabywca ma więc możliwość wyboru.

 

Nasza ocena

(+ oznacza przewagę nad konkurentem)

 

 

VW Caddy Life

Peugeot Partner

Przestronność wnętrza

Remis

Silnik

Remis

Poziom hałasu

+

 

Hamulce

Remis

Dynamika

Remis

Zużycie paliwa

 

+

Nowoczesność konstrukcji

Remis

Wyposażenie

+

 

 

Wybrane dane techniczne:

 

 

VW Caddy Life

Peugeot Partner

Liczba cylindrów/zaworów

4/16

4/8

Pojemność skokowa (cm3):

1396

1361

Moc maksymalna (KM/obr/min):

75/5000

75/5500

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

127/3300

120/3400

Przyspieszenie 0-100 km/h(s):

17,9

17,5

Przyspieszenie (IV b.) 60-100 km/h (s):

16,4

15,9

Prędkość maksymalna (km/h):

148

150

Głośność (IV b.) przy 100 km/h (dB)*:

69

70

Droga hamowania od 100 km/h (m):

41,6

41,5

Pojemność bagażnika (dm3):

560

625

Pojemność zbiornika paliwa (dm3):

60

55

Zużycie paliwa: trasa/miasto (dm3/100 km):

6,9/10,4

6,2/9,7

Długość x szerokość x wysokość (cm):

441 x 180 x 183

414 x 172 x 181

Rozstaw osi (cm):

268

269

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

2/12

2/12

Cena (zł):

67 300

57 400

* - pomiar wg ADAC

 

Wyposażenie seryjne:

 

 

VW Caddy Life

Peugeot Partner

Mistral

Poduszki powietrzne

4

O

Układ ABS/ASR –

układ zapobiegający blokowaniu kół przy ruszaniu

S/S

O

Elektryczne sterowanie szyb przednich/tylnych

O/-

S/-

Elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka

O/-

S/S

Klimatyzacja manualna/automatyczna

O

S/-

Centralny zamek

S

S

Wspomaganie układu kierowniczego

S

S

s - wyposażenie seryjne

o - wyposażenie za dopłatą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Peugeot Partner dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Volkswagen Caddy dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Peugeot Partner opinie

Oceń swoje auto

Peugeot Partner Cena