Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pierwsze auto z logo Skody pojawiło się 85 lat temu

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Pierwsze auto z logo Skody pojawiło się 85 lat temu Samochód, który jako pierwszy otrzymał logo Skody, zjechał z taśmy montażowej w 1926 roku. Był to luksusowy sedan Hispano Suiza. Do 1929 roku wyprodukowano w sumie 100 sztuk tej limuzyny.

W zależności od wyposażenia, pojazd ważył aż do 2700 kilogramów i był w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 140 km/h. Cena podstawowa modelu zaczynała się od 190 tys. koron i kilkakrotnie przewyższała ceny aut, które były w tamtym czasie produkowane. 

Produkcja samochodu w latach dwudziestych XX wieku znacznie odbiegała od współczesnej produkcji seryjnej. Wszystkie Skody Hispano Suiza 25 (100 KM) były konstruowane zgodnie z życzeniem klienta.

Z ciekawostek: 10 maja 1926 auto zostało dostarczone ówczesnemu prezydentowi Czechosłowacji, Tomasowi Garrigue Masarykowi.

Kancelaria prezydenta za pierwszy model zapłaciła 280 tys. koron. Dla porównania, mała Skoda 422 kosztowała wówczas 38 tys. koron, a duża Skoda 860 - około 120 tys. koron. Wśród nabywców tego modelu znalazł się także premier Czechosłowacji Antonin Svehla.

Pierwsze auto z logo Skody pojawiło się 85 lat temu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Pierwsze auto z logo Skody pojawiło się 85 lat temu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości