Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38004 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Pierwsze samochody o napędzie wodorowym wyjadą na ulice Londynu

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Hyundai 5 egzemplarzy modelu ix35 Fuel Cell, pierwszego na świecie samochodu o napędzie wodorowym, który trafił do produkcji, stanowić będzie integralny element projektu London Hydrogen Network Expansion (LHNE), którego celem jest rozwój strategii dla pojazdów o napędzie wodorowym.

Hyundai wesprze inicjatorów projektu swoim doświadczeniem w technologii wodorowej, aby stworzyć pierwszą w Wielkiej BrytaniiFot: Hyundai wodorową sieć transportową, która obejmie swoim zasięgiem Londyn i południowo-wschodnią Anglię. Wspierany przez rząd i współtworzony przez rządową agencję Technology Strategy Board projekt LHNE, zapewni dostępność nie tylko napędzanych wodorem samochodów, ale także pełną infrastrukturę potrzebną do ich używania, w postaci sieci stacji paliwa wodorowego. Samochody zostaną udostępnione kluczowym, publicznym i prywatnym, przewoźnikom stolicy Wielkiej Brytanii. Wspomniane 5 egzemplarzy będzie pierwszymi spośród 1000 aut, które Hyundai planuje wyprodukować do 2015 roku w swojej koreańskiej fabryce w Ulsan.

Większość spośród 1000 samochodów trafi na rynek europejski, gdzie dzięki Komisji Europejskiej powstały już inicjatywy związane z technologią wodorową. Jedną z nich jest Wspólna Inicjatywa Technologiczna w Zakresie Ogniw Paliwowych i Wodoru (WIT OPW), promująca wykorzystanie wodoru jako żródła energii o zerowej emisji. Aktualnie w Europie powstaje wiele projektów skupionych wokół tworzenia infrastruktury wodorowej, a wprowadzenie na ulice miast pojazdów napędzanych wodorem przyspieszy ich implementację.

Fot: HyundaiHyundai, jako pierwsza firma motoryzacyjna na świecie, otworzył linię produkcyjną samochodów napędzanych wodorem. Umożliwiło to nie tylko realny start europejskiego programu wodorowego, ale także poparło dążenia Londynu do uzyskania pozycji wiodącego miasta na świecie pod względem innowacyjnej gospodarki wodorowej.

Celem, jaki przyświecał Hyundaiowi przy tworzeniu modelu ix35 Fuel Cell, było stworzenie samochodu bezemisyjnego, który byłby równie bezpieczny i dostarczałby tę samą przyjemność oraz komfort z jazdy, co model ix35 napędzany standardowym silnikiem spalinowym. Obydwa modele reprezentują podobne parametry – maksymalną prędkość na poziomie 160 km/h, przyspieszenie od 0 do 100km/h w 12,5 sekundy i prawie 590 kilometrów zasięgu na jednym baku. Różnicą jest wyłącznie brak emisji zanieczyszczeń, ponieważ jedynym emitowanym przez silnik ix35 Fuel Cell produktem jest woda.

Co istotne, samochody napędzane wodorem można zatankować w 2-3 minuty i są równie proste w użytkowaniu, jak tradycyjne Fot: Hyundaimodele. Hyundai już od ponad 15 lat pracował nad pojazdami napędzanymi wodorem, jednak dopiero stworzenie realnej możliwości dotankowania tego typu samochodów sprawiło, że firma zdecydowała się na ich regularną produkcję. Dzięki temu samochody napędzane wodorem mają szansę stać się realnym elementem drogowego krajobrazu Wielkiej Brytanii, czemu przysłużyły się takie inicjatywy jak London Hydrogen Partnership, czyli Londyńskie Partnerstwo dla Wodoru i London Hydrogen Network Expansion.

Kolejne 3 stacje paliwa wodorowego powstaną w Londynie do 2015 r. Szacuje się, że do tego czasu liczba pojazdów w tym mieście napędzanych wodorem wzrośnie dziesięciokrotnie, z pierwszych 5 egzemplarzy do przynajmniej 50.Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • 000bryan (gość)

    To lepsze niż wszelkie hybrydy (dyktowane przez lobby korporacyjne zachowujące na rynku motoryzacyjnym bez żadnych skrupułów).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Hyundai ix35 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Hyundai ix35 Cena

Części dla marki Hyundai

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

537 zł