Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pierwszy crash test elektrycznego auta

Data publikacji: Autor: (pz) na podst. mototarget.pl

fot.arciwum Debiutując na rynku japońskim w lipcu 2009 roku Mitsubishi i-MiEV stał się pierwszym seryjnie produkowanym pojazdem elektrycznym w ofercie jednego z głównych producentów dostępnym na światowych rynkach. Dziś model ten jest również pierwszym elektrycznym pojazdem poddanym nowym testom zderzeniowym Euro NCAP.
fot.arciwum Wynik jest dość dobry (4 gwiazdki) i potwierdza słuszność strategii firmy Mitsubishi Motors obranej podczas pracy nad tym przełomowym pojazdem – choć jest on bardzo zaawansowany technologicznie, nadal wpisuje się w główny nurt codziennego użytkowania dzięki łatwości prowadzenia, osiągom oraz wygodzie jaką oferuje.


CZYTAJ TAKŻE

Pierwsze elektryczne Mitsubishi już w Polsce


Naturalnie pojazd zapewnia również poziom bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego odpowiadający tradycyjnym modelom spalinowym – rezultat drobiazgowego procesu projektowego, który wymagał pokonania ponad pół miliona testowych kilometrów, na co mógł sobie pozwolić jedynie jeden z czołowych producentów jakim jest firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC).

Solidna konstrukcja

Czyniąc najlepszy użytek z zaawansowanej technologicznie konstrukcji firmy MMC model i-MiEV posiada kompaktowy, lekki motor oraz zespół wydajnych, pojemnych akumulatorów litowo-jonowych, które bezpiecznie zainstalowano w nadwoziu o sporym rozstawie osi (2,55 m).

Przeprowadzona próba obaliła również funkcjonujący mit, że podczas wypadku z udziałem samochodu elektrycznego może dojść do porażenia prądem pasażerów auta. Komentarz Euro NCAP dotyczący zintegrowania napędu z konstrukcją modelu i-MiEV jest bardzo wyrazisty: „Nie stwierdzono żadnych problemów z wysokonapięciowym układem elektrycznym, który napędza pojazd – akumulator został właściwie oddzielony od kadłuba nadwozia i nie uległ uszkodzeniu podczas testów”.

Mitsubishi i-MiEV zadebiutował niedawno na 15 europejskich rynkach i już udało mu się przekroczyć zakładane przez firmę MMC dla tego region wartości sprzedaży (około 3000 sztuk wysłanych pod koniec stycznia 2011 roku), a w Norwegii model zajmuje pierwsze miejsce w segmencie A. W tym roku Mitsubishi i-MiEV zadebiutuje na rynku północnoamerykańskim.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Roger

  no to jakie noty dostał? nic tu nie ma o tym.

 • Forfiter88

  4 gwiazdki w teście Euro NCAP 2011. http://www.euroncap.com/results/mitsubishi/imiev/2011/422.aspx Edytowany przez moderatora 2011-02-25 23:09

 • koszmarek

  ostatnio widziałem jak gość jechał takim elektrycznym w grubej wełnianej czapce i rękawiczkach z nietęgą miną, ciekawe że nigdzie nie podane jest jak spada zasięg pojazdu na skutek niskich temperatur lub skąd się bierze energochłonne ciepło w takim aucie tak niezbędne w zimie....

 • ondraszek

  Co tam wstawili z przodu, że w przypadku pieszych jest praktycznie na identycznym poziomie bezpieczeństwa jak duży VAN - Sharan, mini SUV - Tiguan (gorzej niż Sportage, X1), albo pickup (sic) - Amarok?

 • alan2

  Przy okazji testów elektrycznych aut podali również wyniki testu Daci Duster która powiem szczerze bardzo rozczarowała jak samochód typu Suv w dobie kiedy wszyscy kładą nacisk na bezpieczeństwo może uzyskać wynik trzech gwiazdek, przecież wyniki sprzed dwóch lat Tiguana są o 50% lepsze niż teraz Dacii, a tak na marginesie to Tiguan jest dalej w czołówce w testach NCAP jednak jak ktoś kładzie nacisk na bezpieczeństwo to jest to od razu widoczne

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości