Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pierwszy diesel Hondy

Data publikacji: Autor: Marek Wicher

 Japoński koncern Honda znany jest z produkcji doskonałych silników benzynowych, o ponadprzeciętnych osiągach. Od kilku już jednak lat dał się zauważyć brak w ofercie dobrego turbodiesla.

Japoński koncern Honda znany jest z produkcji doskonałych silników benzynowych, o ponadprzeciętnych osiągach. Wystarczy wspomnieć tu choćby jednostkę z modelu S2000, osiągającej 220 koni mechanicznych z dwóch litrów pojemności. Od kilku już jednak lat dał się zauważyć brak w ofercie dobrego turbodiesla. Teraz jednak honda nadrabia zaległości, przygotowując na wrzesień premierę własnej jednostki wysokoprężnej.

Na kilku europejskich rynkach ropniak kupowany od Isuzu montowany był w civikach już od paru lat. Choć jednostka miała nie najgorsze osiągi, kompakty Hondy wyposażone w diesle nie cieszyły się popularnością. Wraz z nowym accordem japoński koncern postanowił powalczyć o klientów lubiących oszczędną, a przy tym jednak dynamiczną jazdę.

Centrum projektowo-badawcze w Takanazawie w dalekiej Japonii otrzymało zadanie skonstruowania mocnego, trwałego, "kulturalnego" i "czystego" silnika wysokoprężnego. Pod kierunkiem Kenichi Nagahiro, twórcy między innymi systemu VTEC, rozpoczęto prace, których zwieńczeniem jest silnik CTDI, o pojemności 2.2 litrów.

Czterocylindrowy, szesnastozaworowy diesel wykonany jest w całości z aluminium. W układzie zasilania zastosowano system Common Rail drugiej generacji (ciśnienie wtrysku 1600 barów), osiągając moc na poziomie 140 koni mechanicznych oraz moment napędowy rzędu 340 Nm.

O osiągach accorda z tą jednostką póki co nic nie wiadomo, ale na pewno będą godne japońskiej marki. Wszak Honda słynie z produkcji sportowych samochodów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości