Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Pierwszy jednoślad

Data publikacji: Autor: (JGK)

 Na co zwrócić uwagę przy kupnie motoroweru?

Kupując używany motorower, stajesz przed problemem podobnym jak w przypadku używanego samochodu, choć pieniądze są mniejsze. Do wyboru masz szeroką ofertę pojazdów w różnym stanie technicznym.

Co można kupić? Oferta jest duża - od popularnej motorynki przez wyroby dawnych demoludów, jak motorowery ogar, jawa czy simson, po dorosłe motory, jak powszechna jeszcze parę lat temu emzetka, jawa 350 czy cezetka.
Jest też szeroka oferta motorowerów japońskich i niezwykle mało produktów firm francuskich, niemieckich i włoskich.
Jeżeli kupujesz swój pierwszy jednoślad, to nie porywaj się od razu na sportowy motocykl o dużej pojemności i niewyobrażalnych osiągach.
Zdecydowałeś się już co kupisz, teraz najważniejsze, to sprawdzenie stanu technicznego motoroweru. Pamiętaj, że w odróżnieniu od samochodu jednoślad, który był nawet lekko uszkodzony może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Najważniejsza rama
Podstawa to bezwypadkowość ramy nośnej i ogólny stan techniczny. Rama nie może być z zasady naprawiana powypadkowo. Każde skrzywienie tego elementu powoduje nieodwracalne zmiany w konstrukcji, a przede wszystkim wytrzymałości motoru. Jeżeli zatem zobaczysz ślady spawania na ramie, to od razu zrezygnuj z transakcji.
Potem trzeba sprawdzić zawieszenie przedniego i tylnego koła (geometria, luz, stan łożysk, hamulców, amortyzatory itp.). Jeśli nie jesteś pewien, że robisz to dobrze, poproś o pomoc mechanika.
Na koniec warto przyjrzeć się zespołowi napędowemu. Sam łańcuch do japońskiego motoru to niemały wydatek! Dlatego Twoje podejrzenia powinny wzbudzić wszelkie wycieki (paliwa czy oleju), ślady korozji na elementach silnika czy łańcuchu, a także wszelkie poluzowane elementy. Zobacz też, do kiedy motor ma ważny przegląd techniczny.

Motorynka na początek
Jeśli chodzi o części, to w przypadku jednośladów produkowanych w krajach byłego bloku wschodniego nie ma większych problemów z ich zakupem. Bardzo wiele jest sklepów z częściami, zarówno drobnymi jak i podzespołami silnikowymi. Remont kapitalny dwusuwu wykonać może w zasadzie każdy domorosły mechanik, a najczęściej jest on potrzebny zaraz po zakupie. Motorynka, czyli wyrób naszego Rometu, jest doskonałym pierwszym pojazdem młodego człowieka - styka się on tu z masą problemów i awarii. W zasadzie liczba godzin jazdy odpowiada liczbie godzin napraw. Na szczęście nie ma pojazdu silnikowego, o tańszych częściach i prostszych naprawach.

Potem skuter
Droższą alternatywą motorynki są skutery. Mogą to być markowe japońskie, francuskie i włoskie produkty oraz tanie simsony, czy produkty dalekowschodnie.

Motorower to pojazd jedno- lub dwuśladowy napędzany silnikiem spalinowym o pojemności do 50 ccm. Prędkość takiego pojazdu musi być ograniczona do 45 km/h. Motorower może prowadzić osoba, która ukończyła 13 lat i zdała egzamin na kartę motorowerową. Egzaminy takie przeprowadzają dyrektorzy szkół (gimnazjów i szkół średnich).

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • wiktor435@wp.pl (gość)

    Może ktoś wie, gdzie w bliskich okolicach Płocka można kupić niedrogo wał do Rometa MR 2375 Komar? a może ktoś ma na sprzedaż cały sprawny silnik? Kontakt na e-mail. Pozdrawiam

  • denis...d (gość)

    ja mam i waył(y) i silnik chcesz kupić??

  • vdk woody2004@op.pl (gość)

    ja bym chetnie kupil silnik do rometa 2 biegowego lub 3 cena od 30 do 50 zl . okolice Czestochowy!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości