Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Piesi na drodze. To rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Zarządcy dróg na całym świecie szukają sposobów, aby podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych. Od kilku miesięcy w Gdańsku działa tzw. "smart przejście". Innowacyjne rozwiązanie wprowadzono na drodze wlotowej do miasta, na Trakcie św. Wojciecha.

Kiedy ktoś zbliża się do przejścia, światło zwiększa swoje natężenie. Dzięki temu lepiej go widać.Inteligentne oświetlenie oparte jest na kamerze 360 stopni, łącznie z detekcją podczerwieni.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

- Podpisujemy umowy z kolejnymi gminami. Najprawdopodobniej do końca tego roku na ulicach wielu gmin Pomorza powstanie kilkadziesiąt tego typu przejść. Zainteresowanie jest bardzo duże - powiedział Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie.

Przypominamy, że jednym z najczęstszych przewinień pieszych jest przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle. W takim przypadku można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • krscp (gość)

    Kolejny amulet, który producent będzie wciskać gminom, a te będą przekonane, że robią "wszystko" dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, zamiast zająć się przewinieniami kierowców, którzy do wypadków z pieszymi doprowadzają, lekceważąc ograniczenia prędkości i znaki drogowe. Drogi Redaktorze, z jakiego źródła dowiedziałeś się, że "jednym z najczęstszych przewinień pieszych jest przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle"? Instytut Danych z Du...? I co to ma do rzeczy, skoro mowa o przejściach bez sygnalizacji. Otóż przejście na czerwonym świetle jest przyczyną ok. 230 wypadków rocznie, które powodują piesi w skali całego kraju. Dla porównanie kierowcy, którzy nieustąpili pieszemu pierwszeństwa spowodowali o 2000 wypadków więcej. Zdanie zatem powinno brzmieć: "Przypominamy, że najczęstszym przewinieniem kierowców jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych". Ale przecież to Motofakty...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości