Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Pieszy (nie)zawsze ma rację?

Data publikacji: Autor: (ip)

fot. Paweł Relikowski Kierowcy mają na sumieniu wiele wybryków, ale piesi nie pozostają im dłużni. Ryzykowne zachowania zdarzają się wszystkim uczestnikom ruchu – i są karane. Nie trzeba siedzieć za kółkiem, aby dostać mandat. Sprawdź, co grozi pieszym za uprzykrzanie życia kierowcom.

Jeden fakt nie ulega wątpliwości – to kierowcy są najczęstszymi sprawcami wypadków. Na 10 wypadków, statystycznie 8 z fot. Paweł Relikowskinich powoduje kierowca, natomiast  pieszy  przyczynia się do jednego ( dane: Policja 2012 r.). W starciu maszyny z człowiekiem pieszy jest z góry na straconej pozycji. Troska o bezpieczeństwo ruchu leży jednak w gestii obu stron. Choć zachowanie kierowców pozostawia wiele do życzenia, to piesi uczestnicy ruchu też potrafią wykazać się lekkomyślnością. Prawo jednak ich nie toleruje – niesforni piesi muszą sięgać do kieszeni.

Lepiej nie wbiegać
– Jednym ze złych nawyków pieszych, który przyprawia kierowców o dreszcze jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Jeżeli do takiego zdarzenia dochodzi na przejściu dla pieszych, to wówczas kara wynosi 50 zł. Jednak gdy sytuacja rozgrywa się w innym miejscu to mandat dla pieszego wzrasta do kwoty 100 zł – dodaje Florkowska. Podobnie jest w przypadku wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, która ogranicza widoczność drogi. Za takie przewinienie pieszy będzie musiał zapłacić 100 zł. Piesi uczestnicy ruchu muszą także patrzeć na znaki drogowe ich dotyczące – w przeciwnym razie grozi im 50 zł kary.

Szanuj barierki
Newralgicznym punktem jest z pewnością przechodzenie przez jezdnię. Widok pieszego, który przeskakuje zabezpieczenia czy barierki oddzielające chodnik od drogi i udaje się na drugą stronę jezdni nie należy do rzadkości. Taki wybryk może jednak zubożeć portfel pieszego o 50 zł. Prawo zabrania także przechodzenia przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi. Jeżeli do przewinienia tego rodzaju dojdzie w obszarze zabudowanym to mandat będzie opiewać na sumę 50 zł; w przypadku obszaru niezabudowanego kara jest wyższa i wynosi 100 zł. W trakcie przechodzenia przez jezdnię pieszy nie może też (bez uzasadnionej potrzeby) zwalniać kroku bądź zatrzymywać się. W przeciwnym razie uderzy go po kieszeni 50 złotowy mandat. Taka sama kara grozi za odwrotny czyn – czyli za przebieganie przez jezdnię.

Zgodnie z prawem na lewo
Piesi powinni wystrzegać się też korzystania z dróg dla nich niedostępnych. W przeciwnym razie grozi im 50 zł kary. Jeśli pieszy ma taką możliwość to powinien korzystać z chodnika bądź pobocza – za naruszenie tego obowiązku stróże prawa mogą wlepić 50 zł mandatu. O taką samą sumę zubożeje portfel pieszego, który naruszył obowiązek poruszania się po lewej stronie drogi.

Mandat dla pieszego

 Wybrane przewinienie

Mandat

Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (na przejściu dla pieszych)

50 zł

Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (w pozostałych miejscach)

100 zł

Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

100 zł

Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni

 

50 zł

Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko

 

50 zł

Przebieganie przez jezdnię

50 zł

                                                                                                      Oprac: Korkowo.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości