Pijani kierowcy bezkarni?

(mm)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Poprzez zamieszanie prawne policja nie może zmusić kierowców do poddania się badaniu krwi. Wszystkiemu winny jest podwójny zapis i interpretacja przepisów. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

W rozporządzeniu ministra sprawiedliwości czytamy, że "organ postępowania zapewnia w czasie badania oraz wykonywania czynności asystę, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia badania lub wykonania czynności, gdy zachodzi potrzeba zastosowania wobec osoby przymusu bezpośredniego, albo na wniosek przeprowadzającego badanie lub wykonującego czynności". Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że jest to działanie niezgodnie z prawem, gdyż regulacje mogą wynikać wyłącznie z ustawy, a nie z rozporządzenia.

Z art. 74 § 2 k.p.k. wynika natomiast, że oskarżony jest jednak zobowiązany poddać się m.in. "oględzinom zewnętrznym ciała oraz innym badaniom niepołączonym z naruszeniem integralności ciała". Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, policja nie może przytrzymywać osoby tak, by lekarz mógł pobrać krew.

Ministerstwo Sprawiedliwości w wydanym oświadczeniu stwierdza, że "ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej weszła w życie 5 czerwca 2013 r. Zgodnie z art. 11. tej ustawy środków przymusu bezpośredniego można użyć lub wykorzystać je w przypadku konieczności podjęcia, co najmniej jednego z następujących działań: wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem".

Projekt nowelizacji zakłada, że "oskarżonego lub osobę podejrzaną wzywa się do poddania się obowiązkom wynikającym z § 2 i 3. W razie odmowy poddania się tym obowiązkom oskarżonego lub osobę podejrzaną można zatrzymać i przymusowo doprowadzić, a także stosować wobec nich siłę fizyczną lub środki techniczne służące obezwładnieniu, w zakresie niezbędnym do wykonania danej czynności".

Nad projektem nowelizacji Kpk pracuje Sejm. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, nie zmienia to jednak faktu, że na podstawie obowiązujących od 5 czerwca 2013 r. przepisów policja już w tej chwili ma prawo do zmuszania kierowców do badania stanu ich trzeźwości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty