Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Pijani kierowcy to śmierć na drodze

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Pijani kierowcy to śmierć na drodze W ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim pijani kierowcy byli sprawcami 90 wypadków drogowych. Zginęło w nich 19 osób, 121 zostało rannych. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Mimo to, wciąż wiele osób decyduje się usiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Eliminowanie z ruchu kierowców, którzy prowadzą auto na tzw. "podwójnym gazie” od lat stanowi jeden z priorytetów zachodniopomorskiej drogówki. Policjanci przeprowadzają badania stanu trzeźwości nie tylko podczas rutynowych kontroli drogowych, ale także podczas zorganizowanych działań ukierunkowanych na ujawnianie kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Policjanci coraz częściej kontrolują stan trzeźwości kierujących za pomocą szybkich testerów elektronicznych typu Alcoblow. Dzięki temu, podczas każdej służby, policjant ruchu drogowego w naszym województwie sprawdza średnio stan trzeźwości 10 kierowców. Jest to największa liczba kontroli przypadająca na policjanta ruchu drogowego w Polsce.

W 2011 roku policjanci zachodniopomorskiej drogówki wyeliminowali z ruchu 2147 nietrzeźwych kierowców, czyli  potencjalnych sprawców wypadków. Oznacza to, iż pijany kierowca zatrzymywany jest przez patrol ruchu drogowego średnio raz na 5 służb.

Obok działań prewencyjnych policjanci organizują kampanie edukacyjne, których celem jest przeciwdziałanie nietrzeźwości kierowców. Podczas spotkań poświęconych problemowi nietrzeźwych kierujących policjanci prezentują m.in. alkogogle, czyli specjalne okulary imitujące sposób, w jaki widzi osoba będąca w stanie nietrzeźwości  (około 1,5 promila alkoholu w organizmie).

Ponadto podczas spotkań funkcjonariusze mówią o tym, jak niebezpieczna dla życia i zdrowia jest jazda "po pijanemu”, a także jazda z pijanym kierowcą. I choć treści te wydawać się mogą oczywiste, nadal zdarzają się  przypadki, kiedy do auta prowadzonego przez pijanego kierowcę wsiadają osoby trzeźwe i dodatkowo posiadające prawo jazdy. Jednym z największych problemów wciąż bowiem pozostaje dość często funkcjonujące w społeczeństwie przyzwolenie na jazdę po spożyciu alkoholu.

Pijani kierowcy to śmierć na drodze
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Pijani kierowcy to śmierć na drodze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości