Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pijany rekord

Data publikacji: Autor: Krzysztof M. Kaźmierczak - Gazeta Poznańska

Fot. Krzysztof Szymczak

Rekordową liczbę pijanych użytkowników pojazdów zatrzymano w długi weekend na polskich drogach. Na podwójnym gazie jechało samochodem 3373 kierowców.

 

Zwykle w weekendowe dni policja zatrzymuje w całym kraju ok. 500 osób prowadzących auta po wypiciu alkoholu. Tymczasem 1 maja padł niechlubny rekord – przyłapano aż 890 nietrzeźwych kierowców. W pozostałe cztery dni pierwszego majowego weekendu liczba zatrzymywanych także wyraźnie przekraczała statystyczną średnią.

 

Obywatelskie zatrzymania

 

Część przypadków jazdy z „procentami” wykryto dzięki pomocy kierowców. O ile użytkownicy dróg na ogół nie pałają pozytywnymi uczuciami do policji drogowej, to w kwestii jazdy po pijanemu ich sympatie są po stronie mundurowych. W walce z plagą pijaństwa na drogach, użytkownicy dróg wspierają policję nie tylko deklaracjami, ale także czynami.Fot. Krzysztof Szymczak

 

- Coraz częściej otrzymujemy sygnały o osobach prowadzących pojazdy po pijanemu – mówi Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. – Czasami okazuje się, że przyczyną jazdy z naruszeniem prawa nie był alkohol, ale bardzo lekceważący stosunek do prawa danego kierowcy. Zwykle jednak sygnały o kierowaniu autem po pijanemu potwierdzają się.

 

Bywa, że zbulwersowani kierowcy śledzą nietrzeźwych nakierowując na nich telefonicznie policję. Zdarzają się też zatrzymania obywatelskie.

– To szczególny dowód społecznego braku tolerancji wobec pijanych – ocenia podkom. Szyndler.

 

Sposoby na bezsilność

 

Fakt, że prowadzenie samochodu po pijanemu, stało się w Polsce problemem społecznym, znalazł odbicie w wielu inicjatywach społecznych i policyjnych. W niektórych regionach kraju prowadzone są akcje mające ograniczyć plagę pijaństwa. We Wrocławiu i Warszawie podjęto próby publikowania zdjęć kierowców złapanych na jeździe po pijanemu. W innych rejonach kraju przymierzano się do rekwirowania samochodów nietrzeźwych sprawców przestępstw drogowych (propozycję oprotestowali prawnicy).

 

Tolerancyjny parlament

 

Skuteczność działań przeciw kierowcom ogranicza na ogół tolerancyjne stanowisko sądów w sprawie przestępstw drogowych popełnionych z użyciem alkoholu. Stosowane wobec nich kary grzywny i zatrzymywanie praw jazdy nie pomagają. Kary więzienia są rzadkością.

 

Także parlamentarzyści nie podzielają starań policji i obywateli, by pijani przestali być plagą polskich dróg. Kolejne projekty zmian ustawodawczych (ostatni przygotowywany w kwietniu) wprowadzające poważniejsze sankcje wobec jeżdżących na podwójnym gazie trafiają do sejmowych koszy na śmieci. Z każdym dniem przybywa ofiar pijanych piratów...

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości