Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Pijanych po kieszeni

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Archiwum W wyniku planowanej nowelizacji przepisów kierowca zatrzymany w stanie nietrzeźwym musiałby płacić dodatkową karę w wysokości nawet 5 tys. zł.

Dyskusja o zaostrzeniu przepisów dotyczących osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu toczy się od dawna. Pomysłów na rozwiązanie tej kwestii mieliśmy wiele, od rekwirowania samochodów po dożywotnie odbieranie prawa jazdy. Teraz pojawił się nowy projekt.

 

Grupa posłów z sejmowej komisji infrastruktury pod przewodnictwem Janusza Piechocińskiego zaproponowała nowelizację przepisów. W jej wyniku kierowca zatrzymany w stanie nietrzeźwym musiałby płacić dodatkową karę.

 

- Nie rozwiązaliśmy jeszcze kwestii wysokości kary. Rozważamy sankcję w postaci Fot. Archiwum równowartości 1 lub 2 procent rocznego dochodu. Możliwe, że zamiast tego zaproponujemy konkretną sumę np. 5 tys. zł. Jest społeczne przyzwolenie na taką formę karania. Przeprowadziliśmy kiedyś ankietę, w której ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za wprowadzeniem dodatkowych kar finansowych – powiedział nam poseł Janusz Piechociński.

 

Od 15 grudnia 2000 r. jazda w stanie nietrzeźwym nie jest wykroczeniem, a przestępstwem. Stanowi o tym kodeks karny, który dla osób prowadzących pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ponadto sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości. Okazuje się, że sądy bywają łagodne w wymierzaniu kar.

 

Sądy Rejonowe należące do okręgu Warszawskiego Sądu Okręgowego na 6 440 spraw prowadzonych w 2004 r., w których oskarżonymi były osoby zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu, na karę pozbawienia wolności od roku do dwóch lat skazały zaledwie 140 kierowców. Wyroki z warunkowym zawieszeniem kary otrzymało 2988 sprawców.

  

W 2004 r. w wyniku wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców zginęły 453 osoby. Policja zatrzymała 3 874 sprawców wypadków kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.

 

Kodeks karny

 

art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości