Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Piłeś, nie pojedziesz!

Data publikacji: Autor: Cezary Stankiewicz, Gazeta Olsztyńska

Fot. Grzegorz Michałowski Sądy karzą, policjanci kontrolują, a pijani kierowcy nadal jeżdżą po drogach, bo nie zabiera im się prawa jazdy.

Pijanych kierowców na naszych drogach, mimo policyjnych akcji i kar orzekanych przez sądy, nie ubywa. Drogowi przestępcy co roku zabijają lub ranią w Polsce kilka tysięcy osób.

 Fot. Grzegorz Micha³owski

W zeszłym roku osoby prowadzące pojazd w stanie nietrzeźwym spowodowały niemal 4 tys. wypadków, w których zginęło ponad 500 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych. Policjanci zatrzymali 167 tys. pijanych kierowców. Każdemu z nich grozi do dwóch lat więzienia i utrata prawa jazdy na dziesięć lat. Polskie prawo nie przewiduje obowiązkowej konfiskaty prawa jazdy za takie przestępstwo.
- Szczerze mówiąc, to orzekane przez sądy kary są raczej umiarkowane - ocenia podinspektor Adam Kołodziejski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

 

Rok bez prawka

 

Przykładu daleko nie trzeba szukać. Wczoraj augustowski sąd skazał Krzysztofa Z., byłego oleckiego radnego i policjanta z Suwałk, na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, zakaz prowadzenia pojazdów przez rok i 300 zł grzywny. To kara za potrącenie po pijanemu 14-letniego chłopca i ucieczkę z miejsca wypadku. Były policjant skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze, a sąd ten wniosek uwzględnił. Po 12 miesiącach znowu będzie mógł usiąść za kierownicą.
- Zaostrzanie kar jest niepotrzebne, prawo jest już bowiem wystarczająco restrykcyjne - uważa jeden z olsztyńskich sędziów, proszący o anonimowość.

 

Kary dla pijanych

 

Obecne zagrożenie karą za jazdę w stanie nietrzeźwym
* 0,2-0,5 promila alkoholu: grzywna do pięciu tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów do roku
* powyżej 0,5 - kara więzienia do dwóch lat (rowerzyści do roku) i zakaz prowadzenia pojazdów do lat dziesięciu.
* spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu - w zależności od skutków: pięć lub osiem lat pozbawienia wolności, jeśli doszło do ciężkich urazów lub śmierci ofiary. Sąd może też orzec dożywotnią utratę prawa jazdy.


 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości