Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Piłeś - nie siadaj za kierownicą!

Data publikacji: Autor: Urszula Jankiewicz

 Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków drogowych stanowią kierowcy samochodów osobowych.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej
0,5 promila) jest przestępstwem
Fot. Tomasz Radzik

 

Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że na niebezpieczny powrót z zakrapianej zabawy decyduje się co piąty kierowca.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo jest przekroczyć granicę 0,2 promila alkoholu we krwi, powyżej której w Polsce jest zakazane prowadzenie pojazdów mechanicznych. Po wypiciu alkoholu maksimum stężenia osiągane jest po 20-90 minutach. Natomiast stężenie maleje w tempie 0,1-0,12 promila na godzinę.

 

Ile za promile?
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) jest wykroczeniem rozpatrywanym przez sądy grodzkie (grozi grzywna).

Kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do lat dwóch. Razem z wyrokiem traci się prawo jazdy, a w Centralnym Rejestrze Skazanych pojawia się wpis o ukaraniu za przestępstwo popełnione umyślnie.

 

Wypadki "disco"
Więcej niż jedna trzecia "dyskotekowych" wypadków drogowych ma związek z alkoholem. Picie alkoholu jest wciąż sprawą prestiżową. Podkreślić należy, że ryzyko wypadku wzrasta szybko w porównaniu z trzeźwym kierowcą. Kierowcy z 1,0 promilem alkoholu we krwi są zagrożeni wypadkiem sześciokrotnie bardziej, przy 1,5 promila ryzyko wzrasta dwudziestopięciokrotnie. Bywa, że chłopcy chcą pokazać się dziewczętom z mocnej strony, prowadząc po alkoholu szczególnie ryzykownie. Mało tego, że siada za kierownicą nietrzeźwa osoba, to jeszcze ma w aucie znacznie więcej pasażerów niż przewidują normy. Pasażerowie zamiast okazywania strachu i wyrażania swojego negatywnego zdania na temat brawurowej jazdy, jeszcze zagrzewają do dodania gazu. Niestety, często powroty do domu z dyskotek kończą się tragicznie.

 

Piracka fantazja
Pijany kierowca potrafi i miewa fantazje, które trudno określić innym mianem, jak głupota. Nietrzeźwy osiemnastolatek wpadł na pomysł urządzenia nad ranem rajdu Fiatem125 po kempingu nad Jeziorakiem. W pewnym momencie kierowca stracił panowanie nad kierownicą i z dużą prędkością rozjechał namiot, w którym spał turysta. Sprawca wypadku i jego pasażer trafili do policyjnej izby zatrzymań w Iławie. Alkotest wykazał, że kierowca miał w wydychanym powietrzu 2,17 promili alkoholu.

U poszkodowanego turysty lekarze stwierdzili ogólne potłuczenia; najbardziej ucierpiały plecy i tył głowy.

 

Syndrom kierowcy
Na podstawie badań przeprowadzonych w Norwegii opracowano syndrom młodych kierowców, który zawiera następujące elementy:

  • wewnętrzny model umiejętności jazdy podlegający silnym wpływom fascynacji
  • poszukiwanie własnej tożsamości, sprawdzanie samego siebie
  • imponowanie innym, zarozumiałość
  • fascynacja, poszukiwanie wrażeń
  • jazda dla przyjemności (wieczorem, nocą, w weekendy)
  • wpływ grupy rówieśniczej, konformizm
  • brak doświadczenia.

Badania kontrolne


Osoby, które utraciły prawo jazdy prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwym, muszą poddać się badaniom kontrolnym. Zdaniem psycholog Iwony Bogusz z pracowni psychologicznej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, liczba tych kierowców jest znaczna.

Badania psychologiczne kierowców składają się z dwóch części: pisemnej (badanie osobowości i poziomu rozumowania) oraz praktycznej przy pomocy aparatów określających sprawność psychomotoryczną.

Poddany badaniom zdobywa wiedzę, umiejętności i wgląd we własną osobę. Dzięki temu nie stwarza zagrożenia i lepiej funkcjonuje w ruchu drogowym. Po przeprowadzeniu badania psycholog wydaje orzeczenie.

 

Nowa ustawa
Być może jeszcze w tym roku wpłynie do Sejmu nowy projekt ustawy o kierujących pojazdami z propozycją obowiązkowego kierowania nietrzeźwych kierowców na kursy reedukacyjne prowadzone w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Obecnie zdarza się, że sądy kierują delikwentów na taki kurs, ale jeżeli ktoś się temu nie podda, nie wyciąga się żadnych konsekwencji. Nowa ustawa ma to zmienić. Ukończenie takiego kursu będzie warunkiem do ponownego uzyskania prawa jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości