Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pilnując kierowcy

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Saab: Podczas jazdy uwagie kierowcy bywa rozproszona. Jest to przyczyną wielu wypadków. Nowy system Saaba kontrolujący zachowanie kierowcy ma zapobiec wypakom drogowym.

Przyczyną wielu wypadków jest nieuwaga kierowcy. Sięgając po telefon komórkowy, szukając czegoś w podręcznym schowku prowadzący traci drogę z pola widzenia. Jeszcze gorzej jest, gdy zaśnie za kierownicą. Wypadkom takim zapobiec ma nowy system opracowany przez Saaba.Fot. Saab: Podczas jazdy uwagie kierowcy bywa rozproszona. Jest to przyczyn± wielu wypadków.

 

Na system składają się miniaturowe kamery na podczerwień monitorujące ruch oczu i głowy kierowcy. Jeśli wzrok prowadzącego na ponad 2 sekundy opuści wyznaczone na przedniej szybie pojazdu pole, włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. W przypadku niepowrócenia kierowcy do wymaganej pozycji system rozpocznie hamowanie samochodu.

 

Układ jest tak skonstruowany, że potrafi rozróżnić, kiedy prowadzący np. spogląda w lusterko wsteczne czy boczne. Włączenie alarmu jest wówczas opóźniane.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości