Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Pininfarina Enjoy

Data publikacji: Autor: łm

fot. Pininfarina Firma Pininfarina zaprezentowała model Enjoy. Samochód powstał z okazji 75. rocznicy założenia firmy.
fot. Pininfarina Inspiracją do jego powstania był concept car o tej samej nazwie, zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Genewie w 2003 roku.

 

Aby zrealizować ten projekt potrzebowaliśmy odpowiedniego partnera. fot. Pininfarina Dlatego zdecydowaliśmy się powierzyć design wnętrza firmie Louis Vuitton. Mamy nadzieję, że te 75 samochodów, symbolizujących każdy rok istnienia Pininfariny, znajdzie prawdziwych entuzjastów, którzy docenią ich sportową duszę, wyjątkowy wygląd i prawdziwą klasę. -powiedział Andrea Pininfarina, prezes Pininfarina Group.

 

Samochód ma czterocylindrowy silnik Toyoty o mocy 190 KM. Dzięki niemu przyspiesza do „setki” w 5,2 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

 

Początek firmy Pininfarina datuje się na rok 1930. Wtedy to Giovanni Batista Farina otworzył własną firmę Carozzeria Pinin Farina i produkował nadwozia na podwoziach Hispano-Suizy i Isotty Fraschini oraz Alfy Romeo. Najsłynniejszym projektem Fariny była Lancia Aprilia z aerodynamicznym nadwoziem. W 1947 r. sensację wzbudziła Cisitalia 202, której nadwozie wywarło duży wpływ na stylistykę powojennych aut. W latach 50. Farina stworzył takie kreacje jak: Lancia Aurelia B 20, Peugeot 403, Alfa Romeo Giulietta Spider, Ferrari 250 GT, Fiat 1200.

 

Pininfarina do dziś projektuje nadwozia dla Ferrari i Peugeota i w małych seriach - jak wymieniony wyżej Enjoy - produkuje niektóre modele.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości