Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Piratów potraktują z góry

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Piratów potraktują z góry Nad Wolinem i Kamieniem przez weekend będzie krążył helikopter z wideorejestratorem. – Przy obwodnicach tworzą się korki. Jeśli jest trochę wolnego miejsca kierowcy jeżdżą za szybko. Chcemy to ukrócić – mówią mundurowi.

Obwodnice Miękowa oraz Ostromic, Parłówka i Troszyna są częściowo otwarte. Ustawione są tam ograniczenia prędkości. Kierowcy nie przejmują się nimi i jeżdżą bardzo szybko. Policjanci z zachodniopomorskiej drogówki uprzedzają, że pobłażliwości nie będzie. W weekendy wystawią więcej patroli, skierują też w te rejony helikopter z wideorejestratorem.

– Kierowcy już wiedzą, że latamy helikopterem i przekazują sobie informacje przez CB radio – mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik zachodniopomorskiej drogówki. – Dlatego, oprócz helikoptera w weekend wyślemy tam motocykl kawasaki, oraz samochody. Może nie będzie nas widać, bo będą to pojazdy nieoznakowane, ale z pewnością będziemy skuteczni i bezwzględni.

Sudakow przyznaje, że teraz mają szczególnie utrudnioną pracę. W powiecie kamieńskim jest zbyt mało policjantów z drogówki, dziesięciu.

– To są dwie-trzy zmiany – mówi. – Nie mogą korzystać teraz nawet z urlopów.

Trasy alternatywne na mapkach

Gigantyczne korki tworzyły się w sobotę. Mundurowi apelują, by wybierać trasy alternatywne. Rozdali już sto tysięcy
specjalnie wydrukowanych mapek. Można je znaleźć na stacjach Shell. Tylko ta firma zgodziła się na dystrybucję.

– Nie rozumiem tej wstrzemięźliwości, przecież chodzi o bezpieczeństwo kierowców – mówi Sudakow. – Zgłosiły się po te mapy również punkty informacji turystycznej, między innymi z Wolina i Świnoujścia. Można je ściągnąć również ze strony internetowej. Cały czas je dodrukowujemy. Teraz będą nieco większe. Dostaliśmy informacje, że dla osób starszych mogą być nieczytelne. Niestety kierowcy je biorą, ale nie wybierają trasy turystycznej. Jeżdżą na pamięć i dlatego tworzą się korki w Parłówku.

Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, dlaczego dochodzi do korków. Można ich uniknąć, ale kierowcy nie jeżdżą „na zamek błyskawiczny”.

– Pamiętajmy, że między Miękowem a Parłówkiem wciąż mamy jedną jezdnię. Przy ruchu weekendowym nie będzie płynności jazdy. Natężenie ruchu przekracza już 20 tysięcy pojazdów na dobę. Trzeba korzystać z tras alternatywnych.

Od strony Wolina dodaliśmy Szczecin na niebiesko-białą tablicę z objazdami. Problemem jest to, że większość nie patrzy na oznakowanie – mówi.

Obwodnice w tym roku

Obwodnica Miękowa będzie gotowa przed końcem tego roku z dwiema jezdniami i węzłem. Natomiast ulica Wolińska nie będzie bezpośrednio łączyła się z obwodnicą. Posłuży dla ruchu lokalnego.

- Przez Parłówko pojedziemy późną jesienią. Obecnie stary przebieg trójki jest zasypywany. Docelowo droga do Troszyna, czyli dawna trójka, zostanie podłączona do drogi między wiaduktem nad linią kolejową, a rondem - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk.

Andrzej Kus

Piratów potraktują z góry
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Piratów potraktują z góry

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości