Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Piwo, telefon, dysleksja i narkotyki

Data publikacji: Autor: Jerzy Witaszczyk

Fot. Robert Kwiatek Alkohol wciąż oficjalnie jest głównym wrogiem bezpieczeństwa na drogach. Jednak ostatnio coraz częściej obok jazdy „na dwóch gazach” wymieniane są inne czynniki, które negatywnie wpływają na sposób prowadzenia pojazdów.

Okazuje się, że prowadzenie samochodu po dwóch piwach może być mniej niebezpieczne niż kierowanie pojazdem w czasie rozmowy telefonicznej.

 

Badania przeprowadzone na norweskim uniwersytecie technicznym w Trondheim wykazały, że po wypiciu dwóch kufli piwa reakcja kierowcy na zdarzenia na drodze wydłuża się o 10 procent. To dużo, ale i tak niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że rozmowa przez telefon opóźnia reakcję Fot. Robert Kwiatek kierowcy aż o 45 procent! Prawdopodobnie jeszcze gorzej pod tym względem jest w Polsce, gdzie do wyjątków należy telefoniczna instalacja samochodowa, która pozwala na prowadzenie rozmowy bez użycia rąk. U nas kierowcy rozmawiają, trzymając jedną ręką telefon przy uchu, drugą zaś kierują, włączają kierunkowskaz i przełączają biegi. O ile w takich przypadkach wydłuża się reakcja?

 

Niemal równie groźny jak „telefonista” może być za kierownicą trzeźwy dyslektyk. Norweskie badania wykazały, że człowiek dotknięty upośledzeniem umiejętności czytania ma czas reakcji wydłużony o 30 procent, zwłaszcza na znaki drogowe.

 

Niestety, magazyn „New Scientist”, który pisze o tych problemach, nie informuje, w jakim stopniu wydłużają reakcje i deformują rzeczywistość narkotyki. Warto by to wiedzieć, bo w Polsce coraz więcej „naćpanych” siada za kierownicę. Kiedyś pewien eksperymentujący z narkotykami opowiadał mi, jak prowadził samochód „po trawce”. Na jednym ze skrzyżowań był przekonany, że może przejechać tramwaj na wylot i nic złego nikomu się nie stanie! Nie zdążył. Tramwaj odjechał.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości