Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

PKP. Nowe oznakowanie przejazdów kolejowych (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN 24 / x-news

Fot. Skoda PKP organizuje wielkie oklejanie przejazdów kolejowych. Blisko 14 tysięcy naklejek zostanie umieszczonych na szlabanach w całym kraju.

Indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego oraz telefony alarmowe wypisane na żółtych naklejkach mają zwiększyć  poziom bezpieczeństwa kierowców i pasażerów pociągów na skrzyżowaniach torów i drogi.  

- Kierowca może bezpośrednio skontaktować się z operatorem, podając mu indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowego. Operator może szybko zareagować i dzięki bezpośredniej łączności ze służbami PKP może przekazać informację, aby w nawet w nagłych przypadkach losowych można było wstrzymać ruch na danej linii kolejowej – powiedział Jacek Karniewski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przejazd przez tory nie jest trudnym manewrem, jednak wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Zbliżając się do przejazdu należy pamiętać że na przejeździe pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Wynika to z jego masy, prędkości oraz drogi hamowania. Wystarczy wyobrazić sobie, że pociąg jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje co najmniej 700 metrów do zatrzymania się. W przypadku gdy maszynista zobaczy przeszkodę na swojej drodze, nie pozostaje mu nic innego jak nacisnąć hamulec i czekać. Nie ma on możliwości wykonania innych manewrów.

Zobacz także: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Przede wszystkim trzeba zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji. Pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać pod opuszczający się szlaban czy wymijać go. Kierowca musi pamiętać również o tym, że urządzenia zabezpieczające przejazdy mogą być uszkodzone.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości