Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Płatność mandatu kartą? Zapadła decyzja

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Marcin Oliva Soto Sejm zajął się projektem ustawy, który pozwoli na opłacanie mandatów karnych przy użyciu karty płatniczej.

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu. Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia umożliwi policji oraz innym służbom używanie terminali płatniczych. W praktyce oznacza to, że ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat, na przykład kartą płatniczą. Wybór formy płatności będzie zależał od osoby przyjmującej mandat, a kartą będą mogli zapłacić także obcokrajowcy. W przypadku takiej płatności, ukarany poniesie koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią.

Redakcja poleca:

Egzamin na prawo jazdy trzeba będzie zdawać co roku?
Najlepsze trasy dla motocyklistów w Polsce
Czy warto kupić używaną Skodę Octavię II?

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że policja planuje rozpocząć testy terminali płatniczych tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W pierwszej kolejności mają one trafić do policyjnych patroli ruchu drogowego.

Teraz proponowanymi zmianami zajmie się Senat, a przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu.

Przypomnijmy, że obecnie stosowany jest mandat kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Osoby mieszkające na stale w Polsce mogą otrzymać mandat kredytowany lub zaoczny. W praktyce oznacza to konieczność dokonania płatności na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy ma zastosowanie tylko wobec cudzoziemców - muszą opłacić go na miejscu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • szkoda_słów (gość)

    "W przypadku takiej płatności, ukarany poniesie koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią." - To lepiej brać przelewowy niech czekają. Po tym przykładzie widać, że nie zależy im na szybkości ściągalności takiego mandatu tylko by maksymalizować zysk z mandatu bo takie ułamkowe koszty mogli wziąć na swoje barki.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości