Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Płyn do spryskiwaczy. Źle wybrany może uszkodzić auto (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Różnią się nie tylko kolorem i zapachem. Na temat właściwości płynów do spryskiwaczy można napisać doktorat. Okazuje się, że niektóre z nich mogą niszczyć auta.

Pióra wycieraczek, uszczelki szyb, same szyby oraz lakier to najbardziej narażone elementy. Przebarwienia, odbarwienia, wybrzuszenia lakieru to natomiast możliwe skutki stosowania kiepskiej jakości płynu do spryskiwaczy.

Temperatura zamarzania to główny czynnik jaki decyduje o zakupie danego płynu do spryskiwacza. Niestety niewiele osób sprawdza czy taki produkt ma jakikolwiek certyfikat. Na przykład certyfikat Instytutu Transportu Samochodowego.

- Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że faktycznie można zniszczyć sobie lakier, można wymieniać wycieraczki co 3-4 tygodnie - wyjaśnia Ewa Rostek z Centrum Badań Materiałowych z Instytutu Transportu Samochodowego. Jeśli auto posiada spryskiwacze przednich reflektorów, od wątpliwej jakości płynu mogą zmatowieć ich klosze.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

- Jeżeli składniki są kiepskiej jakości, to i płyn do spryskiwaczy jest bardzo tani. W takiej sytuacji możemy mieć podejrzenia, że zastosowane środki mogą negatywnie wpłynąć na części naszego samochodu – dodaje Ewa Szmidt z ITS.

Płyny do spryskiwaczy bez certyfikatów mają skład... niewiadomy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Płyn to pikuś (gość)

  Najgorsze to są oleje pseudo marki PMO

 • pytacz (gość)

  No a co na to tzw. Państwo? Zapewne są instytucje powołane do kontroli takich producentów. Zapewne co miesiąc ludzie na etatach pobierają wynagrodzenie za swoją pracę. Czy może mamy Państwo które jest zainteresowane jednym - by "Fyrma" płaciła podatek. O resztę niech się martwią konsumenci ...

 • as (gość)

  Pytacz - bardzo slusznie prawisz. Trafiony zatopiony.

 • Andrzej (gość)

  Się redaktor rozpisał....

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości