Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Płyn na zimę

Data publikacji: Autor: PRO

Zbliżają się coraz chłodniejsze i bardziej deszczowe dni. Warto zaopatrzyć się na czas w odpowiedni płyn do spryskiwaczy i zadbać o szyby w naszym aucie.

Dbałość o dobry stan techniczny układu jezdnego, zawieszenia, ogumienia i silnika to tylko część elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszej podróży. Nadal większość z nas zapomina o właściwej widoczności. Jest to szczególnie ważne właśnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy coraz częściej napotykamy na mokre i zabrudzone drogi.

Myjnia i co dalej
Pracownicy ręcznej myjni lub szczotki w myjni automatycznej oczyszczą tylko szyby z zewnątrz. Radzimy samemu - nawet zwykłym płynem do szyb - oczyścić wewnętrzne powierzchnie szyb. Podczas jazdy osiada na nich ograniczający widoczność brud. Jeszcze większą dbałość o przejrzystość szyb powinni wykazać palacze - na ich wewnętrznych stronach osiada, powstająca w procesie spalania tłusta smoła. Innym ważnym elementem jest dbałość o stan wycieraczek - co kilka dni zalecamy przetrzeć je miękką wilgotną szmatką. Usuniemy wówczas pył i drobiny piasku, które podczas pracy piór rysują powierzchnię szyb. Wycieraczki należy wymienić w sytuacji, gdy podczas pracy zostawiają smugi wody na szybie - to wydatek w zależności od auta już od 15 złotych za komplet piór.

Płyn do szyb
Na każdej stacji znajdziemy w tym okresie bogaty asortyment płynów do spryskiwaczy, które dzielą się na letnie i zimowe. Kiedy temperatura coraz częściej spada poniżej 0 stopni Celsjusza należy przejść na zimowy. Jego wytrzymałość (określona na etykiecie) dochodzi nawet do - 30 stopni Celsjusza. Dzięki temu możemy być pewni, że podczas jazdy układ spryskiwaczy zagwarantuje nam odpowiednią widoczność. Ceny litrowych pojemników zaczynają się już od kilku złotych.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości