Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Płyny eksploatacyjne

Data publikacji: Autor: (c)

Fot. Tomasz Jodłowski: Pamiętamy o okresowej wymianie oleju silnikowego i uzupełniamy płyn w zbiorniku spryskiwacza. Z reguły zapomina się o wymianie płynu chłodzącego silnik czy płynie hamulcowym. Co gorsza, zapominają o tym mechanicy. Okresowa wymiana płynów eksploatacyjnych jest podstawą właściwej eksploatacji pojazdu.

 

Oleje

 

Olej silnikowy, w zależności od marki i modelu pojazdu, należy zmieniać stosownie do zaleceń instrukcji. Wielu producentów wydłuża obecnie przebieg nawet do 30 tys. km, do kolejnej zmiany oleju. We współczesnych pojazdach nie ma potrzeby okresowej wymiany oleju w skrzyni biegów.

 Fot. Tomasz Jod³owski: Pamiêtamy o okresowej wymianie oleju silnikowego i uzupe³niamy p³yn w zbiorniku spryskiwacza. Z regu³y zapomina siê o wymianie p³ynu ch³odz±cego silnik czy p³ynie hamulcowym. Co gorsza, zapominaj± o tym mechanicy.

Płyn chłodzący

 

Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy ciecz chłodząca silnik nie straciła swoich właściwości. Prawidłowe stężenie cieczy zapewnia jej prawidłową lepkość i własności związane z odbieraniem ciepła. Stężenie można zmierzyć w stacjach obsługi. W trosce o trwałość silnika trzeba co około 3 lata wymieniać płyn i odpowietrzać układ chłodzenia.

Płyn hamulcowy

 
Płyn hamulcowy powinien być wymieniany w samochodzie co 2 lata. Płyn ten chłonie wodę, co m.in. powoduje obniżenie temperatury wrzenia. Dla płynu nowego wynosi ona od 240 do 260 st. C natomiast po 2-3 latach użytkowania osiąga poziom 120 - 150 st. C. Przy częstym używaniu hamulców może wystąpić zjawisko zagotowania się płynu hamulcowego, które spowoduje powstawanie pęcherzy pary i niesprawność pedału hamulca. Objaw jest wtedy taki sam, jak przy zapowietrzeniu układu hamulcowego.

 

 Płyn do spryskiwaczy

 

Uzupełnianie płynu w zbiorniku spryskiwaczy jest oczywiste. Wbrew pozorom nie warto stosować przesadnie tanich specyfików, gdyż często nie spełniają podanych na opakowaniu parametrów, np. dotyczących temperatury zamarzania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • piotr (gość)

    a inne płyny?np. wspmaganie?

  • grupa54

    www.olejeismary.blogspot.com

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości