Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39043 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Po 70 latach Jeep Willys z 1943 roku wraca do domu

Data publikacji: Autor: (ip)

Jeep Willys z 1943 r. wraca do domu Fot: Jeep Model Willys MB z 1943 roku opuścił Włochy, by powrócić do pierwotnego miejsca produkcji w Toledo, w stanie Ohio (USA) i świętować swoje70. urodziny. Wyjątkowe zdjęcia z wizyty w historycznym miejscu produkcji modelu Willys oraz w zakładzie Toledo Assembly Complex, gdzie obecnie produkowana jest najnowsza generacja kultowego Jeepa Wranglera.

3 czerwca 2013 oryginalny Jeep Willys MB powrócił do Toledo, w stanie Ohio, by świętować swoje 70. urodziny. Po opuszczeniu Jeep Willys z 1943 r. wraca do domu Fot: JeepWłoch i przepłynięciu Atlantyku, „przodek" aktualnego Jeepa Wranglera przejechał ponad 1000 mil przez trzy amerykańskie stany New Jersey, Pensylwania i Ohio i dotarł do zakładu Toledo Assembly Complex Grupy Chrysler i historycznego miejsca produkcji, gdzie powstał 70 lat temu.

Model Willys MB, przeznaczony dla armii amerykańskiej, zjechał z linii montażowej zakładu w Toledo, w stanie Ohio, w dniu 3 czerwca 1943 r., na miesiąc przed lądowaniem aliantów na Sycylii. Pojazd ten oparty jest na konstrukcji wojskowego samochodu terenowego Willys Quad zbudowanego w 1941 roku dla armii amerykańskiej przez Willys-Overland i jest „przodkiem" pierwszego cywilnego modelu Jeepa, CJ-2A.

Oryginalny Willys Quad z kolei po serii modyfikacji zamienił się w Willysa MA, a następnie w Willysa MB. Lecz zarówno żołnierze, jak i cywile ochrzcili Willisa mianem „Jeepa" i to właśnie firma Willis-Overland wykorzystywała markę „Jeep" w swoich materiałach marketingowych.

Numer seryjny i numer nadwozia  Willysa, który wrócił do Toledo to 238.746. Numer rejestracji w armii amerykańskiej wynosi 20341061 i jest to przybliżona liczba oparta na numerze wybitym na podwoziu.

Pod koniec II wojny światowej, powyższy egzemplarz Willysa został odstąpiony armii włoskiej i był użytkowany przez wojsko pod numerem rejestracyjnym EI 21574. Później Willys został sprzedany klientowi prywatnemu, a w kwietniu 1984 roku został zakupiony przez włoskiego dziennikarza Vittorio Argento, obecnego właściciela, reżysera i gwiazdy wyprawy, która po 70 latach sprowadziła Jeepa z powrotem do miejsca jego „narodzin".

Jeep Willys z 1943 r. wraca do domu Fot: Jeep

Jeep Willys z 1943 r. wraca do domu Fot: Jeep

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości