Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Po otwarciu odcinka „ekspresówki” jest dwukrotnie mniej wypadków

Data publikacji: Autor: Karol Biela

Po otwarciu odcinka „ekspresówki” jest dwukrotnie mniej wypadków W świętokrzyskich gminach, przez które przebiega krajowa „siódemka”, zdecydowanie obniżyła się liczba wypadków i kolizji. Wniosek jest jeden – zamiast stawiać fotoradary, trzeba budować drogi.

Droga krajowa nr7 w powiecie skarżyskim do niedawna była jednym z najbardziej niebezpiecznych odcinków w kraju. Góry Pogorzelska i Baranowska, Zalezianka i Występa to miejsca, w których wielu ludzi straciło życie w wyniku drogowych zdarzeń. Trasa prowadziła przez zabudowane tereny, była wąska i obfitowała w skrzyżowania.

Ginęli zarówno kierowcy, jak i piesi. Tylko w ostatnim roku na skarżyskich drogach zginęło 11 osób. W zdecydowanej większości na „siódemce”.

To o siedem więcej, niż w 2010 roku. Na szczęście droga śmierci to już przeszłość. Jest zdecydowanie bezpieczniej. Przekonują o tym dane policji.

Statystyka nie kłamie

Wypadków na terenie powiatu skarżyskiego jest znacznie mniej. W 2011 roku radykalnie zmalała liczba wypadków, czyli zdarzeń, w których byli poszkodowani. Było ich 55, a rok wcześniej aż 135!

Liczba rannych osób też się zmniejszyła, ze 169 w 2010 roku do 74 w ostatnim. Groźnych wydarzeń ubyło najwięcej w gminach, przez które przebiega droga ekspresowa. W Suchedniowie liczba zdarzeń drogowych, do których zalicza się także kolizje, zmalała ze 161 do 107, w Łącznej z 95 do 49, a w Skarżysku – Kamiennej z 577 do 421. W Skarżysku Kościelnym, gdzie wciąż jeździ się „starą siódemką”, liczba zdarzeń wzrosła.

Zobacz też: Najbardziej niebezpieczne drogi krajowe w Polsce

Budujcie drogi

Nie sposób nie wiązać tego z majowym oddaniem do użytku odcinka drogi ekspresowej nr7. – Nie ukrywam, że to miało decydujący wpływ. W tym roku wypadków powinno być jeszcze mniej – twierdzi młodszy inspektor Wojciech Przeździk, komendant powiatowy policji w Skarżysku. – Nasze działania mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa, ale poprawa infrastruktury jest decydującym czynnikiem. Dobra droga bez skrzyżowań sprzyja bezpiecznej jeździe – dodaje komendant.

Kolejny plus jest taki, że policjanci nie musząc poświęcać czasu na pracę przy wypadkach, mają go więcej na patrolowanie dróg. – Efekt jest widoczny. Wzrosła liczba ujawnionych wykroczeń (liczba wystawionych mandatów wzrosła o ponad 1200 – red.) i zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. A przecież nie jest tak, że akurat teraz ludzie zaczęli pić – dodaje komendant Przeździk.

Mateusz Bolechowski
Fot. Mateusz Bolechowski

Po otwarciu odcinka „ekspresówki” jest dwukrotnie mniej wypadków
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Po otwarciu odcinka „ekspresówki” jest dwukrotnie mniej wypadków

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości