Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Po zebrach przepisowo

Data publikacji: Autor: (maj)

 O zachowaniu kierowców przy przejeżdżaniu przez przejścia dla pieszych . Porządek w tej materii reguluje art. 26 kodeksu drogowego.
O zachowaniu kierowców przy przejeżdżaniu przez przejścia dla pieszych . Porządek w tej materii reguluje art. 26 kodeksu drogowego.

Przepis stanowi, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię.

Na rysunku widać, że pojazdy A, C i E zatrzymały się przed przejściami dla pieszych, choć powody do ich zatrzymania są różne. Pojazd E, bo na przejściu znajduje się pieszy. Pojazd A, bo przytoczony wyżej przepis nakazuje ustąpienie pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez jezdnię poprzeczną, w którą A skręca. Pojazd C zatrzymał się, bo inny przepis kodeksu zabrania mu wjechania na skrzyżowanie, jeśli nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Gdyby E pojechał dalej, musiałby zatrzymać się za pojazdem B i zablokowałby przejście pieszym. Tak właśnie uczynił kierowca B.

Niewłaściwie zachował się też kierowa F, bo ust. 3 art. 26 prawa o ruchu drogowym zakazuje mu wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Naganne jest też postępowanie kierowcy D, który zamiast zawrócić zgodnie z przepisami, skrócił sobie drogę jadąc wzdłuż po przejściu dla pieszych. Takiej jazdy zabrania wspomniany ustęp 3

rysunek poniżej:


Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości