Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Po zimie kontrolujemy płyny

Data publikacji: Autor: (w)

Samochód eksploatowany w trudnych zimowych warunkach ma za sobę ciężkie chwile, więc wiosną należy mu poświęcić trochę więcej czasu niż zwykle.

Olej silnikowy
Jeśli w ciągu roku pokonujemy mniej kilometrów niż wynosi dystans, po którym powinniśmy wymienić olej - nie czekajmy aż osiągniemy limit. Olej należy wymienić najrzadziej raz do roku i właśnie wiosna jest do tego odpowiednią porą. Zimą silnik częściej niż zwykle był niedogrzany, a to nie wpływało dobrze na stan oleju.

Płyn chłodzący
Producenci zwykle zalecają jego wymianę co dwa lata. Dłuższa eksploatacja oznacza nie tylko podniesienie temperatury zamarzania (co latem nie jest groźne), ale także utratę właściwości antykorozyjnych, co wpływa na trwałość chłodnicy i całego układu chłodzenia.

Płyn hamulcowy
Także płyn hamulcowy powinien być wymieniany po okresie eksploatacji, zalecanym przez producenta. Po upływie tego czasu traci wartości eksploatacyjne, co m.in. objawia się niższą temperaturą wrzenia, a to może mieć groźne skutki, kiedy będziemy zmuszeni często i długo hamować, na przykład w górach.
Przy okazji wymiany płynu warto dokonać inspekcji układu hamulcowego: sprawdzić stan okładzin, tarcz i bębnów oraz czy nie ma wycieków.

Płyn spryskiwaczy
Bez obawy wywołania niepożądanych zjawisk, do zbiornika z płynem zimowym można dolać płynu letniego. Jeśli zbiornik jest pusty, można go zapełnić mieszanką płynu letniego z czystą wodą - wyjdzie taniej, chociaż zmywanie będzie nieco mniej skuteczne.
Przy okazji warto sprawdzić stan gum wycieraczek. Jeśli zostawiają smugi na szybie, należy odżałować kilka złotych i założyć nowe.

Co w zbiorniku z paliwem?
Po zimie może się okazać, że w paliwie znajduje się trochę wody lub innych zanieczyszczeń, co może się objawiać utrudnionym zapłonem, gaśnięciem silnika na wolnych obrotach i charakterystycznym przerywaniem w czasie jazdy. Warto wówczas dolać do baku odpowiedniego preparatu, których bogaty wybór jest dostępny np. na stacjach paliwowych. Najlepiej zrobić to podczas tankowania - strumień paliwa dobrze wymiesza preparat.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości