Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Podatek od czynności cywilnoprawnych PCC 2021. Kiedy musimy zapłacić podatek przy zakupie auta?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Maciej Jeziorek 600 zł od auta wartego 30 tys. zł i 2 000 zł od auta wartego 100 tysięcy – tyle wynosi podatek od czynności cywilno-prawnych, jaki trzeba zapłacić kupując samochód. W jakich przypadkach mamy obowiązek odprowadzić PCC?

Fot. Carsmile W uproszczeniu obowiązek podatkowy powstaje wtedy, gdy kupujemy samochód od osoby prywatnej (dokładnie od podmiotu niebędącego  podatnikiem VAT). Dokumentem potwierdzającym zawarcie takiej transakcji jest umowa kupna-sprzedaży. Gdy natomiast samochód sprzedaje nam firma, wówczas nie będzie konieczności zapłaty PCC. W tym drugim przypadku jako dowód zakupu otrzymamy fakturę VAT, a zakup będzie objęty właśnie tym podatkiem.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Sprawa trochę się komplikuje, gdy samochód kupujemy w komisie. Tu możliwe są bowiem dwa warianty transakcji zakupu. Jeśli komis występuje jedynie w roli pośrednika, a sprzedawcą jest osoba prywatna, wówczas 2% podatku PCC trzeba zapłacić. Jeżeli natomiast komis jest właścicielem pojazdu, wówczas wystawi on fakturę VAT i PCC nie będzie.

Dwa warianty możliwe są także w przypadku zakupu samochodu od obcokrajowca. Jeśli transakcja została zawarta w Polsce, wówczas 2% PCC trzeba zapłacić. Jeśli natomiast samochód został kupiony za granicą, wówczas konieczna jest zapłata akcyzy (3,1% wartości pojazdu dla silnika do 2l i 18,6% dla silnika powyżej 2l).

Jeśli mamy obowiązek zapłacić PCC, powinniśmy to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Trzeba też złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Uwaga! Podatek wylicza się od rynkowej wartości pojazdu, która czasem może się różnić od kwoty widniejącej na umowie.

Ustawa o PCC przewiduje dwie sytuacje, kiedy nabywca jest zwolniony z zapłaty podatku. Pierwsza to zakup samochodu przez osobę niepełnosprawną, a druga – zakup auta o wartości poniżej 1000 zł.

Na zapłacenie podatku mamy 14 dni od dnia zakupu samochodu. Aby wnieść stosowną opłatę, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (jeśli na umowie jest kilku nabywców).

Sytuacje, w których NIE TRZEBA zapłacić podatku PCC od zakupu samochodu:

 • auto jest warte mniej niż 1 000 zł,
 • samochód został kupiony dla osoby niepełnosprawnej,
 • w salonie samochodowym,
 • w komisie, kiedy komis jest właścicielem pojazdu,
 • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
 • za granicą,
 • w komisie kupujemy zagraniczne, niezarejestrowane jeszcze w Polsce auto.

Sposoby przekazania deklaracji PCC-3:

 • w formie drukowanej, dostarczanej do urzędu skarbowego osobiście lub listem poleconym,
 • przez internet za pomocą skrzynki podawczej urzędu skarbowego
 • przez internet na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego (e-deklaracja) z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego.


Źródło: Zespół analiz Carsmile

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Endriu (gość)

  I pamiętajcie przechować wszystkie rachunki dokumenty i zdjęcia mogące pomoc w określeniu wartości auta zwłaszcza jeżeli było kupione z uszkodzonym silnikiem czy uszkodzeniami karoseri. Bo urząd ma. 5 lat na zakwestionowanie wartości podanej do opodatkowania. Rzeby było bardziej sprawiedliwie my mamy tylko 2 tygodnie żeby rozliczyć i zapłacić podatek. Swoją drogą świetny podatek który płaci się od wartości rynkowej zakupionego auta a nie od wartości na umowie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości