Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Data publikacji: Autor: ms

Umowa kupna-sprzedaży samochodu używanego staje się podstawą do zarejestrowania auta w wydziale komunikacji na nazwisko nowego właściciela dopiero wówczas, gdy uiszczony zostanie podatek od czynności cywilnoprawnych.

Od 1 stycznia 2001 roku obowiązuje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek, który należy zapłacić od zawartej umowy kupna-sprzedaży, to nic innego jak dawna opłata skarbowa. Jego wysokość wynosi 2%, a ustalany jest od wartości rynkowej pojazdu.

Wartość rynkowa
Podatek naliczany jest od wartości rynkowej, a więc nie od wartości zapisanej w umowie kupna-sprzedaży. Wyobraźmy sobie taką oto sytuację. Samochód o wartości 30 tys. zł sprzedany zostaje przez ojca synowi. Ponieważ układ jest rodzinny , właściciel auta żąda od swego kontrahenta nie 30 tys. zł, ale powiedzmy 10 tys. zł. W umowie wpisuje 10 tys. zł i jest to prawda. Umowa nie została zaniżona, odzwierciedla bowiem kwotę, za którą auto w istocie zostało sprzedane. Gdyby podatek był płacony od rzeczywistej ceny zapłaty, wynosiłby w tym przypadku 200 zł (2% od 10 tys. zł). Ale obowiązujące reguły są inne. W istocie nie jest ważne za ile auto zostało sprzedane, lecz ile jest ono warte.

Jak ustalają wartość
Wiedza urzędników na temat wartości rynkowej danego modelu opiera się na jednym z dwóch źródeł. Pierwszym są prasowe notowania giełdowe, drugim ceny samochodów publikowane przez rzeczoznawców z "Rzeczoznawcy-PZM" S.A. - tzw. niebieska książeczka (Pojazdy Samochodowe-Wartości Rynkowe) lub przez Eurotax. Pozostaje jeszcze jedna możliwość, ale stosowana tylko w sytuacjach spornych, mianowicie wycena biegłego sądowego wydawana w konkretnej sprawie po wykonaniu oględzin.

Źródło: Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr.86 poz.959 z dnia 17 października 2000 r.)

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości