Wszystko
o samochodach

Przepisy / Dokumenty

Podatek od kupna auta. Jak wypełnić druk PCC-3?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Maciej Jeziorek Zakup auta z "drugiej ręki", którego wartość przekracza 1000 zł, nieodłącznie związany jest z obowiązkiem uiszczenia opłaty w urzędzie skarbowym. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wypełniania formularza PCC-3?

Podatek od czynności cywilno-prawnych, czyli wspomniane PCC, wynosi 2% wartości zakupionego samochodu. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Wówczas wymagana jest dopłata. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie, lecz cała procedura jest czasochłonna i tylko opóźnia rejestrację pojazdu.

POBIERZ DRUK PCC3 - KLIKNIJ TUTAJ

Obowiązek zapłaty nie dotyczy tych osób, które nabyły pojazd w komisie lub u dealera. Transakcje te zostały już wcześniej objęte podatkiem VAT. Z opłaty PCC zwolnione są również osoby niepełnosprawne, które zakupiły samochód dla własnych potrzeb. W przypadku dokonania zakupu auta za granicą podatek PCC nie może zostać naliczony, bowiem PCC pobiera się od czynności cywilnoprawnych m.in. umowy sprzedaży, których przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski.

Pozostali nabywcy są zobowiązani ustawą, a także zapisem w umowie kupna-sprzedaży (koszty transakcji ponosi kupujący), do zapłaty podatku w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji. Opłatę należy uiścić we właściwym urzędzie skarbowym.

Opłata związana jest z wypełnieniem formularza PCC-3 lub PCC-3/A. Pierwszy z nich dotyczy tych transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli jednak auto będzie posiadało więcej właścicieli, wymagany jest dokument PCC-3/A, który posiada dodatkowe rubryki na informacje o podatnikach. W zależności od statusu podatnika, w rubryce przeznaczonej na identyfikator podatkowy należy wpisać NIP lub PESEL. To samo dotyczy formularza PCC-3/A, który dotyczy pozostałych podatników.

Potrzebna jest również znajomość dokładnej nazwy modelu samochodu, który został zakupiony, a także kalkulator. Informacje dotyczące auta możemy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym otrzymanym od poprzedniego właściciela. Elementy formularza, które muszą zostać wypełnione przez kupującego to części A, B, C, D, G i H. Należy jednak zaznaczyć, że "G" obowiązuje jedynie w przypadku zakupu auta przez więcej, niż jedną osobę.

POBIERZ DRUK PCC3 - KLIKNIJ TUTAJ
 
Najczęstszym problemem, na jaki natrafiają nabywcy aut, jest uzupełnienie części B. Nabywca musi zaznaczyć jedno z pięciu pól. Kłopot w tym, że żadne z nich nie jest nazwane wprost jako np. "Kupujący". W tym miejscu należy zakreślić pole "Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot".

W dalszych częściach formularza, C i D, należy zwięźle i szczegółowo opisać auto, a także obliczyć wysokość podatku. W przypadku opisu pojazdu, czyli przedmiotu transakcji, wymagane jest wpisanie marki, modelu, rodzaju nadwozia, numeru podwozia, pojemności silnika, roku produkcji i przebiegu. Wszystkie te informacje odnajdziemy w umowie kupna-sprzedaży lub dowodzie rejestracyjnym. Jeśli auto posiada wady bądź inne usterki, warto uwzględnić je w opisie, gdyż może to wpłynąć na obniżenie wysokości podatku. W niektórych przypadkach konieczne jest również podanie danych adresowych poprzedniego właściciela.

Część D, poświęcona wysokości składki, wymagana od nabywcy wpisania wartości rynkowej pojazdu. Kwota ta może być inna od tej, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Wartość rynkowa obliczana jest bowiem na podstawie wielu czynników, jak stan auta, jego przebieg lub ewentualne uszkodzenia. W związku z tym, przed uzupełnieniem formularza, należy sprawdzić pozostałe oferty rynkowe i wynik uśrednić. W razie wątpliwości, skorzystać z usług firm zajmujących się wyceną pojazdów.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

POBIERZ DRUK PCC3 - KLIKNIJ TUTAJ

W miejscu oznaczonym jako "Pozycja 26", wymagane jest wpisane stawki podatkowej, która w tej sytuacji wynosi wynosi 2%. Wynik wpisywany jest w pole "Pozycja 27".

Deklaracja podatkowa może zostać wysłana drogą pocztową lub doręczona osobiście. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących uzupełnienia wniosków PCC-3 i PCC-3/A.

Po uzupełnieniu wniosku nie pozostaje już nic innego, jak zapłacić podatek w kasie urzędu lub przelewem bankowym, a następnie skierować się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować nowo zakupiony pojazd.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Z jakiej racji. (gość)

  Z jakiej racji mamy płacić podatek skoro pojazd jako rzecz juz został opodatkowany

 • Grześ (gość)

  bo płacimy podatek od podatku a taki to dziwny kraj

 • stacchu (gość)

  jezeli nie zaplace co mi grozi

 • sławek (gość)

  fiskus Cię dopadnie

 • Piotr (gość)

  Mowa jest nie o podatku za samochód lecz od czynności cywilno-prawnej, którą to w tym przypadku jest zawarcie umowy kupna/sprzedaży pojazdu. Abstrahując od tego czy to dużo, czy mało lub słusznie, czy nie słusznie, warto tą należność sobie tłumaczyć w taki sposób, że jest to prowizja na rzecz systemu, w ramach którego określoną czynność. Należy uświadomić sobie, że zrealizowana transakcja, której potwierdzeniem jest kawałek papieru z jakimiś słowami i zdaniami (treść umowy) opatrzona jakimiś maziajami (podpisy) jest rzeczywistym, wiarygodnym i wystarczającym (dla wszystkich stron) dowodem wykonania czynności (kupna i sprzedaży) tylko dlatego, że osadzona jest w konkretnej rzeczywistości, w której dostarczycielem i gwarantem reguł jest państwo. Ten organizator dodatkowo jeszcze zabezpiecza naszą transakcję innymi udogodnieniami w postaci systemu wymiany wartości (środki płatnicze, system bankowy), specjalizowanymi usługami na wypadek konfliktu stron (sądy, policja).

 • Kris (gość)

  No tak Piotr tak powinno być. Ale nie jest i w razie czego panstwo dodatkowo Cię wydoi w sądach. Żądza nami bandyci i pasożyty!!!

 • Jurek (gość)

  Najlepsza jest ta ich wartość rynkowa samochodu , to jest już w ogóle parodia , kupujesz auto za 4 tyś zł a baba mówi że on wart 8 tyś zł i już. Wg mnie jest to oszustwo , to po co pisać ceny na umowach ? Jak i tak urząd ma cię za oszusta który zaniżył cenę? Polska to Parodia !

 • kierowiec (gość)

  Najsmieszniejsze jest, ze jak zadzwonilem do US z prosba o podanie wartosci mojego samochodu, to mi odmowili. Jezeli cena w umowie bedzie wg. nich za niska, to ja podniosa, ale jak za wysoka, to zostawiaja taka, jak jest. A przeciez podatek powinien byc liczony od ceny rynkowej, wiec zarowno przy zanizanu jak i przy zawyzaniu powinna byc robiona korekta. Pomijam, ze kazdy egzemplaz uzywanego samochodu ma inna wartosc, ze wzgledu na jego zuzycie, wiec ocena wartosci rynkowej z za biurka jest naduzyciem.

 • komentujacy (gość)

  autorze artykułu piszesz "Od takiej decyzji przysługuje odwołanie, lecz cała procedura jest czasochłonna i tylko opóźnia rejestrację pojazdu." Dlaczego niby ma to opoznic rejestracje? Nie trzeba miec juz swistka oplaconego podatku od zakupu. Teraz juz mozna rejestrowac samochod bez oplaconego podatku. Oczywiscie nie znaczy to ze nie trzeba go płacić. To tak dla twojej informacji.

 • Art Art (gość)

  W jaki sposób urząd może sprawdzić rzeczywista datę podpisania umowy? Powiedzmy ze termin 14 dni został przekroczony a opłata dokonana, na samym druku data podpisania umowy pokrywa sie z terminem 14 dni. Sama umowa musi być jako załącznik do druku PCC-3?

 • Marcin (gość)

  W fomularzu PCC-3 Nabywca musi zaznaczyć jedno z pięciu pól. Kłopot w tym, że żadne z nich nie jest nazwane wprost jako np. "Kupujący". W tym miejscu należy zakreślić pole "5. Inny podmiot". - w przypadku jednego kupującego lub "1. Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” - kiedy jest kilku kupujących, tzw. współwłasność auta.

 • szninkiel (gość)

  za to samo auto pobierają kilkanaście razy podatek. To robienie z ludzi ciemno gród. Szaber pod przykrywką prawa.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości